fb pixel Natáčel pohřeb Palacha i Spalovače mrtvol: Kameraman Stanislav Milota zemřel – G.cz
Vyhledávání

Natáčel pohřeb Palacha i Spalovače mrtvol: Kameraman Stanislav Milota zemřel

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ve věku 85 let zemřel na zápal plic v pražské nemocnici na Karlově náměstí signatář Charty 77, kameraman Stanislav Milota. V roce 1969 natáčel pohřeb Jana Palacha. Jeho nejznámějším mistrovským dílem je Spalovač mrtvol od režiséra Juraje Herze, který skončil na celých dvacet let v trezoru.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 18.2.2019, 16:16

Pan kameraman odešel

Do paměti se divákům zapsal především filmem Spalovač mrtvol, u něhož se postaral o řadu velmi neobvyklých záběrů, které u snímku vytvořily nezapomenutelnou atmosféru. Byl to také on, kdo trval na černobílé podobě filmu.

Manžel herečky Vlasty Chramostové zaujal vůči komunistickému režimu nesmířlivý postoj. V roce 1969 natáčel pohřeb Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa. Natočený materiál se našel až v roce 2002 a následně z něj vznikl krátký film Jan 69. Za normalizace byl propuštěn z barrandovského studia a dostal zákaz natáčet. Milota byl signatářem Charty 77 a spolu s manželkou, která rovněž nemohla společensky působit, organizovali legendární bytové divadlo.

Kvůli částečné ztrátě zraku se ke své původní profesi po roce 1989 nevrátil. Místo toho působil i jako vedoucí kanceláře sekretariátu prezidenta Václava Havla. V roce 2016 získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Připomeňte si s námi Stanislava Milotu největšími zajímavostmi o filmu Spalovač mrtvol:

A tady čtěte o sjezdu KSČ, který přepsal historii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články