Ešus byl původně zamýšlen pouze jako jídelní vojenská miska. Po válce armáda, policie nebo věznice potřebovaly pořídit cenově dostupné funkční nádobí.
Továrna, kde se dnes ešusy stále vyrábí, byla založena roku 1900 původně jako továrna na průmyslovou techniku. Od roku 1925 v ní společnost Reichelmann vyráběla hliníkové a kovové nádobí. Telnickou továrnu na ešusy roku 1992 koupil Josef Alb, který ji pojmenoval Alb Forming. Firma funguje dodnes a vyrábí nádobí pro outdoor a kempink.
„Tenkrát nebyly hydraulické lisy, vše se dělalo ručně, chlapi byli řemenem přivázáni ke strojům a klackem tlačili hrnce. Kovotlačitelství dnes u nás zvládne jen pár lidí, ale běžně se stále používá v Africe a Indii,“ říká Alb.
Kvůli některým lidem, kterým vadí, že po některých potravinách ešus zčerná, se také lisuje ešus z nerezu, titanu nebo teflonu, nicméně v takovém případě už v jiné cenové relaci. Továrna kromě esšálků nově vyrábí i hrnečky, talíře, misky nebo pánve a jiné výrobky.
V současné době už si armáda ešusy tolik neobjednává, zřejmě také proto, že český ešus nemá patent. Alb Forming ale dodává ešusy do celé Evropy. Někteří prodejci si nechávají ešusy vyrábět v Číně, nicméně kvalita je na úkor ceny nízká a stává se, že ešusy praskají.
Nyní se firma soustřeďuje na sportovní řetězce, které jsou největšími odběrateli a vlastní sítě obchodů po celém světě.
A ZDE si můžete prohlédnout 9 fascinujících retro fotek!