fb pixel
Vyhledávání

Narozením ovce Dolly přestalo být klonování sci-fi: Vědci ji pojmenovali podle poprsí americké country zpěvačky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 28 lety se narodila jedna ovečka, která nadobro změnila svět vědy. Jmenovala se Dolly a stala se prvním savcem naklonovaným z dospělé buňky. Klonování, které bylo do té doby doménou sci-fi filmů, se stalo realitou.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 2.7.2024, 10:16

Pojmenovali ji po vnadách Dolly Parton

Málokdy se stane, aby se zpráva o narození zvířete dostala na titulní stránky největších světových deníků. Nicméně, příběh ovečky Dolly v únoru 1997 obletěl celou planetu – vědcům ze skotského Roslinova ústavu Edinburské univerzity se totiž poprvé v historii podařilo naklonovat savce z buňky dospělého jedince. Jednalo se o tzv. metodu nukleárního transferu, což zjednodušeně znamená, že se z vajíčka jedné ovce odstranilo jádro, které bylo následně nahrazeno buněčným jádrem z vemene zcela jiného jedince stejného druhu.

Vědci vedení Ianem Wilmutem a Keithem Campbellem nechali splynout celkem 277 párů buněk, ze kterých se později vyvinulo úspěšně 29 ovčích embryí. Tyto zárodky následně vědci implantovali do děloh 13 různých ovcí a 5. července 1996 se narodilo jediné úspěšné mládě – první ovčí klon jménem Dolly, který byl genetickou kopií dárkyně buněčného jádra z vemene. Jelikož byla při jejím stvoření použita buňka z mléčné žlázy, rozhodli se ji skotští vědci pojmenovat po majitelce toho nejkrásnějšího poprsí, které si dokázali vybavit – a tak byla první naklonovaná ovce pojmenovaná po americké country zpěvačce Dolly Parton.

První ovčí celebrita

Vědci následně malou ovečku pozorovali a poté, co vyhodnotili, že se skutečně jedná o kopii původního zvířete, oznámili 22. února 1997 světu její existenci. Sedmiměsíční utajení bylo natolik dokonalé, že ani ošetřovatelé, kteří se v té době o ovci starali, nevěděli, že mají co dočinění s výsledkem naprosto přelomového vědeckého experimentu. Během několika dnů se z Dolly stala skutečná zvířecí celebrita – videa vědců hrajících si s naklonovanou ovečkou se objevila na televizních obrazovkách po celém světě a prestižní časopis Science dokonce Dolly označil za vědecký průlom roku.

Dolly zbytek svého života prožila v místě svého narození, tedy v Roslinově ústavu, kde se jí narodilo 6 jehňat, z nichž první přišlo na svět již v roce 1998. I když se neodlišovala od svých ovčích vrstevnic, ve věku jednoho roku si vědci začali všímat, že stav jejich chromozomů neodpovídá jejímu skutečnému věku. Okamžitě se vyrojila řada spekulací, které tvrdily, že její DNA předčasně zestárla na věk ovce, ze které byla Dolly naklonovaná, což bylo ale hned zpochybněno vědci z Roslinova ústavu. I přesto se ale začaly na podzim roku 2001 u Dolly projevovat tělesné potíže a poté, co začala mít potíže s chůzí, bylo zjištěno, že trpí artrózou, jež je ale jinak u takto mladých ovcí velice vzácná. V roce 2003 propukla ve stádu epidemie plicní infekce a když bylo zjištěno, že má Dolly ještě ke všemu plicní nádor, bylo rozhodnuto o jejím utracení, aby zbytečně netrpěla. Ve věku necelých 7 let tak 14. února 2003 Dolly zemřela, ale její život dodnes zůstává jedním z nejúžasnějších vědeckých průlomů, které lidstvo ve 20. století učinilo.

A tady si přečtěte, že první vesmírný turista Tito zaplatil za svůj let 20 milionů dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články