Národní archiv vypustil nově nalezené záznamy z procesu se Slánským: co odhalily ztracené nahrávky?

Obrázek uživatele vaclav.roman
21.11.2018, 14:07

O procesu s nepřítelem komunistické strany Rudolfu Slánském a jeho spojenci toho bylo napsáno i vyřčeno mnoho. Nyní se na něj díky badatelům z Národního archivu, kteří zachránili, zrestaurovali a zdigitalizovali filmový materiál, který byl nalezen letos v březnu, můžete také podívat. Práce odborníků na slovo vzatých se zdařila, ale je to podívaná, ze které vám dobře nebude.

Proces se Slánským je na internetu

Přesně před 66 lety, 21. listopadu 1952, pokračoval druhým dnem proces s vedením protistátního spikleneckého centra. O svém vztahu ke Slánskému vypovídal Bedřich Geminder, což byl svého času vedoucí mezinárodního oddělení sekretariátu ÚV KSČ. Geminder se přiznal, že působil jako „spojka“ mezi Slánským a západními rozvědkami. Hlavní líčení pak téhož dne pokračovalo výslechem Vladimíra Clementise, bývalého ministra zahraničních věcí, který se přiznal, že navázal špionážní styky s americkými i anglickými vyzvědači. Je například tázán, jak své špionážní styky navázal. Po výslechu Clementise je film doplněn němými záběry na tři vypovídají svědky.

Badatelé z Národního archivu dnes představili výsledky své několikaměsíční práce a promítli část filmového záznamu procesu z roku 1952. Na začátku všeho byl nečekaný nález. V šesti dřevěných bednách bylo objeveno několik kilometrů filmového materiálu z tohoto monstrprocesu. Celkem se jednalo o 188 filmových pásů, které obsahovaly přibližně 2200 minut videozáznamu a 62 hodin zvukového záznamu. Odborníci potvrdili, že materiál zachycuje 99,4 % soudního procesu.

Miloš Turek z archivu Českého rozhlasu uvedl, že proces s Rudolfem Slánským je zachycen v podstatě celý. Můžeme vidět například, jak prohlašuje na mikrofon: „Přiznávám plně svoji vinu a chci poctivě a pravdivě vypovědět o všem, čím jsem se provinil.“

Slánský mluví dlouho, poté si odkašle a pokračuje: „Chci především přiznat vinu v tom...“ mluví však daleko od mikrofonu, a tak je vyzván, aby mluvil přímo do něj. Přistoupí k němu blíže a naváže: „…že jsem jako nepřítel komunistické strany a lidově demokratického zřízení formoval protistátní spiklenecké centrum a stál mu po řadu let v čele.“

Skuteční lidé, skutečné rozsudky

„Na záznamech jsou skutečné procesy, kde lidé mluví tak, jak jim zobák narostl,“ uvedl Turek na tiskové konferenci. Vše je naprosto autentické. Vidíme vypovídat obžalované, jejich přiznání, i výslechy, zachycen je i okamžik vynesení rozsudku i přijetí jejich trestu a zřeknutí opravných prostředků.

Filmový materiál se nacházel v různých stupních degradace, ale většinu se podařilo ošetřit a následně zdigitalizovat. Jedná se o velké množství dat o celkové velikosti 130 terabajtů, filmový materiál byl zpracován ve 4K kvalitě, díky čemuž by mohl vzniknout i film do kina pro širší publikum.

Nesestříhaný materiál, a nejen ten filmový, ale i zvukový, si můžete spustit na stránkách Národního archivu. Film kromě zvukové stopy ze soudní síně obsahuje i době poplatné zvukové komentáře: „Tvrdě, ale spravedlivě zní rozsudek státního soudu,“ hřímá voice over při vynášení rozsudku smrti.

„Tak končí ti, kdož se provinili zločiny nejtěžšími, zradou národa a dělnické třídy. A tak skončí i všichni ti, kdož se postaví do cesty pracujícímu lidu budujícímu nový, šťastný život v socialismu,“ uzavírá výhružně voice over film. Následně za podmanivého hudebního doprovodu odchází všichni zúčastnění ze soudní síně.

A zde si můžete přečíst o tom, jak komunisté v roce 1951 lidem zničili Vánoce.


Komentáře

Doporučeno pro vás