fb pixel Nacisté na Středním východě aneb zapomenutý příběh poválečného působení německých expertů v Orientu – G.cz
Vyhledávání

Nacisté na Středním východě aneb zapomenutý příběh poválečného působení německých expertů v Orientu

Velký muftí a Hitler Bosenská muslimská jednotka SS Nacistická propaganda v Egyptě Antisemitská propaganda proti Izraeli + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Píše se rok 1942, Tunis. Z minaretů se ozývá volání muezzina, krom něj hřímá z tlampačů hlas Amína al-Husajního, jeruzalémského muftího, který se dal do služeb nacistů. Pojďme se nyní podívat, jak nacisté ovlivnili Střední východ během druhé světové války, ale i po ní..

Václav Adamus
Václav Adamus 28.12.2021, 14:42

Kotel Palestina

Mnozí dnes věří, že první konflikty mezi Židy a Palestinci začaly až po vyhnání Židů z Německa. Židů, kteří hledali novou domovinu v Bohem zaslíbené Palestině, jež byla tehdy pod britskou nadvládou. Ve skutečnosti první pogromy přišly již v roce 1920. V jejich čele stál právě Amín al-Husejní (1897–1974). Ten byl za svou účast uvězněn, ale ze strachu z povstání Arabů jej Britové brzy propustili. Vlastně mu umožnili uprchnout do Sýrie, tam jej však místní muslimští učenci nepřijali s otevřenou náručí – říkali mu, že je vrah a zločinec. Poté, co se vrátil do Palestiny udělali z něj Britové Velkého jeruzalémského muftího, i když neměl dokončené náboženské vzdělání a bylo mu pouhých 26 let. Husejní svou funkci zpočátku vykonával zodpovědně a snažil se konflikty mírnit. Sionistické hnutí bylo ovšem stále mohutnější a v roce 1933 nacisté uzavřeli dohodu Haavara („smlouva o přechodu“), která umožnovala emigraci Židů do Palestiny. Národnostní kotel v Palestině se rozpálil a nepřestal hořet ani nyní po vzniku Izraele.

Velký muftí a nacisté

V roce 1937 se Velký muftí sešel s architektem holokaustu Adolfem Eichmannem, stal se z něj přesvědčený nacista. Hitler muftího později označil jako „čestného Árijce“ a muftí mu dal na oplátku titul „čestný muslim“. V roce 1936 začíná Velké arabské povstání, které vrcholí v roce 1939. Britové chtějí al-Husajního zatknout (a pravděpodobně popravit), ten uniká do Egypta a poté v roce 1941 do Německa, kde pomáhá formovat muslimské divize Waffen SS. Také působí v Tunisku, kde šíří antisemitismus v rozhlase, postará se i o arabský překlad Mein Kampfu. Šíří strach z Židů mezi evropskými muslimy (zejména v Bosně), ale i arabskými, jak sám přiznává ve svých pamětech. Genocidy si byl dobře vědom. Muftí umírá dlouho po válce v roce 1974, nacisté se však na Střední východ vracejí...

Nacističtí experti ve službách Východu

Tři roky po porážce Německa se většina nacistických zločinců skrývala v Římě, odtud pak odcestovali do Jižní Ameriky, nejčastěji do Argentiny. Další destinací byl Blízký východ. Jedním z nich byl například Walter Rauff (1906 –1984) – Himmlerův pomocník, který vlastně vymyslel plynové komory, jelikož střílení takového množství lidí demoralizovalo německé vojáky. Tento zločinec nebyl odsouzen, ale uprchl a pracoval nejdříve jako zahradník v klášteře v Římě, poté jako učitel. Když se následně dostal do Sýrie (1948), byl hned osloven důstojníky syrské tajné služby. Měl vybrat hrstku bývalých nacistických expertů, kteří budou budovat v Sýrii tajnou službu (ta byla do té doby velmi amatérská). Pomáhal mu biskup Alois Hudal (1885–1963), jenž dělal těmto expertům falešné doklady. Ti poté přesunuli metody Sicherheitsdienstu (SD) a jiných rozvědek do syrského prostředí, včetně antisemitské propagandy. Po neúspěšné válce mezi Sýrií a Izraelem byli však roku 1949 vykázáni. V roce 1954 jsou však povoláni zpět, přijíždí mimo jiné i Alois Brunner (1912–2010), Eichmannova pravá ruka. Tito experti poté působí v mnoha státech Ligy arabských států a pomáhají jim modernizovat jejich armádu a mobilizovat obyvatelstvo proti sionismu. Jedním z takových expertů je například generál Artur Schmitt, ten působil v Egyptě. Pro neshody s místními důstojníky nakonec odjíždí, je nahrazen Johannem von Leersem (1902–1965), fanatickým nacistou, který pomáhá společně s Gerhardem Mertinsem (1919–1993) učit Egypťany základy partizánského a guerillového boje. Von Leers také vede v Káhiře antisionistickou společnost, je velice okouzlen místní kulturou a islámem. A to natolik, že dokonce konvertuje a změní si jméno na Omar Amin. Zajímavostí zůstává, že Británie informovala SRN o působení nacistických zločinců v egyptské armádě. Ta však nepodnikla žádné akce, jelikož tito vojenští experti pomáhali průmyslu Spolkové republiky Německo.

ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Arabsk%C3%A9_povst%C3%A1n%C3%AD_v_Palestin%C4%9B_1936%E2%80%931939

https://en.wikipedia.org/wiki/Johann_von_Leers

https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Rauff

Nazis, Islamists, and the Making of the Modern Middle East, Wolfgang G. Schwanitz, 2014

Nacisté na Středním východě (2014, dokument)

Podobné články

Doporučujeme

Další články