Na Sněžce se zabil Martin Trdla - skokan BASE jumpingu – G.cz
Vyhledávání

Na Sněžce se zabil Martin Trdla - skokan BASE jumpingu

Vynikající sportovec. Velká odvaha. Smutek.

Václav Rybář
Václav Rybář 28.8.2014, 17:54

Dnes dopoledne skočil čtyřicetiletý skokan z rogala. S pomocí wingsuitu chtěl přeletět vrchol Sněžky a přistát v Obřím dole na české straně Krkonoš. Zřítil se však 200 metrů pod vrcholem Sněžky na polské straně. Informaci přinesla MF Dnes. Celý článek si můžete přečíst ZDE trdla Foto: Flickr.com

 

Co znamená BASE jumping?

Ačkoliv byste si mohli myslet, že název je odvozen od slova „base“. tj. základna – jako něco z čeho se můžete odrazit a letět – jde ve skutečnosti až o sekundární význam slova, jež je zároveň zkratkou, která vyjadřuje druhy odrazových ploch – budovy (Buldings), antény (Anthens), mosty (Span) a zemské útvary jako útesy a skály (Earth).
 

Co je potřeba umět?

Základní BASE jumping je jako skok s padákem, jen se často skáče z mnohem menší výšky, a tak musí mít člověk perfektní odhad a timing. Při skoku ze stometrové budovy trvá fáze volného pádu pouhé dvě sekundy. Pak už musí člověk otevřít padák. Prostor na váhání je tu naprosto minimální.  

Z jaké výšky se dá skákat?

Naprosté minimum je šedesát metrů. To vlastně skočíte a musíte rovnou otevřít padák. U BASE jumpingu platí, že skáčete z kolmého prostoru, aby před vámi pokud možno nebyla žádná překážka. Začátečníci skáčou nejčastěji z mostů, protože právě po odskoku kolem nich není žádná překážka. Nejzrádnější jsou v tomto směru samozřejmě budovy a útesy trčící ze strmých skalních stěn.  

Wingsuit: Veverčí let

wing2 Při BASE jumpingu z vysokých výšek nabere skokan značnou vertikální rychlost (až 150 km/h), takže se dolů na zem dostane velmi rychle. Při použití wingsuitu, tzv. veverčího obleku (protože při jeho roztažení vypadá člověk při pohybu vzduchem jako skákající veverka), se volný pád může prodloužit až čtyřnásobně. Vertikální rychlost je něco kolem 40 km/h, dopředná rychlost ovšem může být mnohonásobně vyšší.    

BASE + wingsuit = WiSBASE

BASE jumping s wingsuitem je mnohem náročnější. Člověk se po skoku před tzv. rozbalením totiž musí ve vzduchu srovnat, aby plochy mezi jeho končetinami chytly tzv. lift. Právě díky plochám mezi rukama a tělem a v mezinoží vytvoříte dostatečný odpor vzduchu, abyste zpomalili volný pád. Natáčením těla pak korigujete směr a rychlost. Zvládnout svoje vlastní tělo vyžaduje desítky hodin tréninku ve volném pádu, pak si teprve můžete troufnout na wingsuit. Zvlášť skoky z letadla jsou v tomto směru zákeřné, protože člověk opouští objekt letící vysokou rychlostí a musí se umět do proudu vzduchu tzv. položit, kdežto u skákání z „místa“ získáte lift samotným volným pádem.

 

Jak rychle může člověk letět?

S wingsuitem běžně dosahujete dopředné rychlosti přes 200 km/h. Světový rekord drží Japonec Shin Ito, který překonal rychlost 360 km/h. Zároveň drží i rekord v největší vzdálenosti (27 km). Aerodynamika wingsuitu a využití ultralehkých a skladných padáků umožňuje značné dynamické zrychlení. Dopřednou rychlost navíc nelze změnit tak rychle jako tu vertikální. V tom spočívá největší záludnost wingsuitového skákání.
 

Nejvyšší level: Proximity a Terrain

Nejtěžšími disciplínami BASE jumpingu ve wingsuitech je létání podél skal (proximity) a terénů (terrain). Speciálně navržené wingsuity jsou odolnější proti poryvům větru a dají se jemněji kontrolovat, takže se začalo skákat na takových místech, kde skokan doslova kopíruje terén, tak trochu jako skokan na lyžích. Pohybuje se pět až dvacet metrů od povrchu, ať už jde o skalní stěnu nebo zemský povrch. A protože wingsuit nemůže najednou začít stoupat, musí být vše dokonale promyšlené, včetně dobrého odhadu počasí a případných poryvů větru.
 

První chyba bývá tou poslední

trdla2 www.alternativenow.cz Martin Trdla měl odskákáno přes tisíc base jumpů. Z toho přes šest stovek ve wingsuitu. V rozhovoru pro server Ronnie.cz kdysi na otázku jak se pozná dobrý base jumper odpověděl: „Asi podle toho, že žije. Starý base jumper je, myslím, ten nejlepší base jumper.“ Podívejte se, jak to Martin Trdla ve vzduchu uměl. ZDE   BASE jumping je podle mnohých nejvyšší formou adrenalinového zážitku. Zároveň ale tou nejnebezpečnější. Ročně zemře až tucet zkušených BASE jumperů. Jejich chyby se nedělí na malé a velké, protože jakákoliv chyba v tomhle sportu bývá vzhledem k jeho povaze smrtelná. Přesto jde o rostoucí sportovní odvětví. Proč? Protože překonávání má prostě lidstvo v genech.        
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články