fb pixel Na podzimní depresi platí léto. Léto 85, nové drama "magického umělce" Francoise Ozona – G.cz
Vyhledávání

Na podzimní depresi platí léto. Léto 85, nové drama "magického umělce" Francoise Ozona

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Podzim je tu a s ním i deprese posílená druhou vlnou koronavirové pandemie. Doporučujeme vyrazit do kina, dokud to ještě jde. Na co? Na nový snímek režiséra Francoise Ozona Léto 85. Francouzské drama vás přenese nejen na pobřeží Normandie, ale také do poloviny 80. let.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.9.2020, 08:10

Léto roku 85

Posledních několik měsíců bylo náročných pro všechny, mimo jiné i pro majitele a provozovatele podniků, jejichž životnost stojí a padá s pořádáním akcí pro více lidí v uzavřeném prostoru. Mezi takové podniky samozřejmě patří i biografy. Kinaři všude po světě to teď opravdu nemají jednoduché. Studia posouvají premiéry trháků, protože nechtějí zabít tržby malou návštěvností a v kinech tak není, co hrát. Přesto se do toho konkrétně ti čeští letos na podzim přeci jen už zase trochu obuli a každý týden tak má premiéru řada zajímavých novinek. Tentokrát je mezi nimi například snímek Léto 85, který zažene podzimní chmury.

Rozhodně tedy svým set upem, kterým je francouzské pobřeží v Normandii, léto roku 1985. Z rádií a kazet znějí The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnáctiletý Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky rychle nabývají na intenzitě, než se vše osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování...

https://www.youtube.com/watch?v=7teY4Jjrnyk

Režisér filmu Francois Ozon proslul především filmem 8 žen ačkoliv jeho tvorba od té doby je řekněme nevyrovnaná, v novince Léto 85 se údajně vrací ke kořenům mistrovsky odvyprávěným příběhem, který dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let. Ve Francii Ozon proslul pod mediálními přízvisky "magický umělec" a geniální režisér žen", protože právě se svými herečkami uměl vždy perfektně pracovat a je znám i tím, že se svými herci obecně navazuje a udržuje vřelé přátelské vztahy. Jak se teď popasoval s látkou, kde místo žen režíruje dva muže? To můžete v českých kinech zjišťovat už od 1. října.

Máme ale ještě jeden kinotip. 24. září měl premiéru nový film Romana Polanského Žaluji!, který je podle prvních ohlasů českých kritiků tím nejlepším, co letos na podzim v kinech uvidíte. Snímek s Louisem Garrelem a Jeanem Dujardinem v titulních rolích vypráví příběh důstojníka francouzského generálního štábu, který je v roku 1894 křivě obviněn z velezrady a odsouzen k doživotí. Onen voják se jmenuje Alferd Dreyfus a jeho skutečný příběh vešel ve známost jako tzv. Dreyfusova aféra...

Takže ať už Ozon, nebo Polanski - přelom září a října 2020 v českých biografech zkrátka patří Francii. Pokud se tedy řadíte mezi příznivce filmu, chopte se roušky a vyrazte podpořit svůj oblíbený biograf tím, že si koupíte vstupenku a na něco z jeho programu půjdete. Dokud to ještě jde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články