fb pixel Muž, který pomohl pádu sovětského impéria: Kongresman Charlie Wilson vymyslel fikaný plán a vyhnal Rudou armádu z Afghánistánu – G.cz
Vyhledávání

Muž, který pomohl pádu sovětského impéria: Kongresman Charlie Wilson vymyslel fikaný plán a vyhnal Rudou armádu z Afghánistánu

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Začínajícím scenáristům se říká, ať nepíšou o šílených historkách, které se opravdu staly, protože tomu nikdo neuvěří. Když jde ale o největší tajnou operaci CIA, která navíc pomohla pádu Sovětského svazu, prostor pro nedůvěru jaksi není, a to se pak točí samo. Důkazem je snímek Soukromá válka pana Wilsona, který stojí na opravdu neskutečné story.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.10.2019, 16:06

Víc než opilec

Charlie Wilson byl ztělesněním neřestného amerického politika 80. let. Alkoholik a příležitostný uživatel drog a kongresman, který miloval večírky, střídal ženské jako ponožky a asistentky mu dělaly výhradně atraktivní mladé stážistky, kterým se v kanceláři přezdívalo "Charlieho andílci". Pohodář a mluvka, který se dokázal ze všeho vykecat a vykroutit, aby zbylo víc času na slastné požitky. Asi nikoho z jeho kolegů z Kongresu nenapadlo, že zrovna Charlie se bude angažovat v palčivé "afghánské otázce", tedy záležitosti sovětské invaze do Afghanistánu, která začala v prosinci 1979.

A přesto se tak stalo. Wilson tehdy trávil čas ve společnosti dvou dalších zásadních lidí - Joanne Herring, bývalé královny krásy, jedné z nejbohatších amerických byznysmanek a zapřisáhlé antikomunistky, a Gusta Avrakatose, agenta CIA. Spojovalo je rozhořčení z toho, že USA reagovaly na sovětskou invazi do Afghánistánu pouhou kritikou.

Stačily kontakty a šarm

Věci se daly do pohybu. Joanne využila svých kontaktů na Východě, a pak už stačilo jen sehnat dost peněz na to, aby afghánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afghánských horách se najednou začali bát Sověti. Vyklidněný kongresman se tak napůl nevědomky stal mužem, který přepsal moderní dějiny. Něco to ale stálo...

O akci, která vešla ve známost jako Operace Cyclone a je dodnes největší akcí CIA svého druhu, byla napsána kniha s titulem "Válka Charlieho Wilsona". Právě touto publikací se inspiroval téměř stejnojmenný snímek oscarového režiséra Mika Nicholse (natočil třeba Absolventa nebo Na dotek) z roku 2007, ve kterém v hlavních rolích září Tom Hanks jako Wilson, Julia Robert jako Harring a Philip Seymour Hoffman coby Avrakatos. Film posbíral řadu nominací na prestižní ocenění a sklidil i celkem pochvalné kritiky. Může za to i fakt, že se tenhle kousek poměrně věrně drží reality. Jak to tehdy všechno bylo, na to se můžete podívat dnes ve 20 hodin na Nova Cinema.

Mezitím porovnejte herecké představitele s jejich reálnými předobrazy a přečtěte si o snímku několik zajímavostí navíc v galerii tady:

A tady si přečtěte o tom, jak Matuška a Gott z balkónu čůrali na sovětskou delegaci, když společně natáčeli muzikál Kdyby tisíc klarinetů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články