Murphyho „sporťák“ z děkovných dopisů – G.cz
Vyhledávání

Murphyho „sporťák“ z děkovných dopisů

Michael Murphy, výtvarník specializující se na perceptuální umění, přetvořil 2000 děkovných dopisů zákazníků do umělecké instalace na oslavu zákaznických služeb Lexus.

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 18.3.2018, 11:46

3D instalace „Letters (Dopisy) od průkopníka perceptuálního umění Michaela Murphyho je bezmála pětimetrové umělecké dílo, visící na šesti stropních panelech a ocelovém rámu. Tvoří ho více než 2000 zavěšených kousků origami, složených z děkovných dopisů zákazníků, kteří navštívili některého z prodejců světové automobilky Lexus. Skladba z origami při pohledu z určitého místa připomíná tvary zbrusu nového sedanu LS 2018 od zmíněné automobilky, zatímco z jiného místa má instalace tvar loga firmy.

Murphy označuje svá díla jako perceptuální umění, protože hlavní důraz klade na vnímání diváka.

„Vzal jsem svoji schopnost něco vyrobit a spojil jsem ji s nadšením připravovat lidem nové zážitky,“ uvedl Murphy.

Práce na projektu zabrala stovky hodin, přičemž samotné skládání a zavěšování jednotlivých kousků origami si vyžádalo bezmála 200 hodin.

„Toto je jasně definovaná a přesná ruční práce,“ dodal Murphy. „I milimetrová odchylka už je tady považována za chybu.“

Umělecká instalace „Letters“ – měřící cca 2,5 metru na šířku a necelých 5 metrů na délku, zavěšená cca 4 metry nad zemí – byla autorem koncipována jako plně mobilní, což dovoluje její použití na vybraných akcích společnosti Lexus i jejích prodejců po celé zemi.

Kdo je to Michael Murphy
Michael Murphy je známý a respektovaný výtvarný umělec, jenž přispěl k rozvoji perceptuálního umění a současně je jedním z prvních – a nejlepší – v tvorbě velkých 3D instalací. Murphy v minulosti spolupracoval s mnoha oblíbenými značkami, jako např. Nike, Air Jordan, TIME, NPR nebo Disney, ale např. se zapojil i do prezidentské kampaně Baracka Obamy.

O značce Lexus
Luxusní značka lifestylových produktů Lexus nadšeně prosazuje odvážný design, nápadité technologie a opojné jízdní schopnosti, a dokáže tak zákazníkům zprostředkovat stále nové úžasné zážitky. Značka Lexus se představila v roce 1989, kdy uvedla na trh dvojici luxusních sedanů a prezentovala svoji neutuchající touhu po dokonalosti. Lexus od té doby rozšiřuje svoji modelovou řadu s cílem naplňovat očekávání zájemců o prémiový vůz ve více než 90 zemích celého světa. Ve Spojených státech se vozidla Lexus nabízejí prostřednictvím 240 prodejců, kteří disponují kompletní modelovou řadou luxusních automobilů. Automobilka Lexus se šesti modely vybavenými pohonem Lexus Hybrid Drive je leaderem mezi výrobci prémiových hybridních vozů. Lexus dále nabízí šest modelů F SPORT a dva vysoce výkonné modely s označením F. Lexus se zasazuje etablovat se jako vizionářská značka schopná předvídat potřeby budoucích zájemců o luxusní vozy.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články