fb pixel
Vyhledávání

Mořské vydry už nechtějí válčit s ježovkami o mořské lesy, páč ježovky nemají koule

Zdroj: Profimedia.cz

Chaluhové lesy jsou extrémně důležité pro životní prostředí a mořští ježci je naprosto devastují. Většinou jim v tom brání armáda mořských vyder, ale ty se v poslední době do bojů pouštět nechtějí. A vědci z univerzity v Santa Cruz zjistili proč.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.3.2021, 12:07

Podmořské lesy

Jestli tohle není nejdivnější titulek, který jste si dnes přečetli, tak sníme vlastní boty. Tohle by překonalo už jen nějaké zjištění o tom, že Jan Hamáček svoje koule někde našel. Ale toho se nějak nebojíme. Ale k vydrám a ježovkám.

OK, takže všichni známe korálové ostrovy. Podmořské lesy plné roztodivných korálů a zvířat, biodiverzita na entou, že. Těm se dostává spousta pozornosti, protože jsou barevné a plné života. Ale neméně důležité jsou i chaluhové lesy, což jsou velké oblasti zarostlé… no, chaluhami. A v takových lesích žijí ježovky. Vypadá to jako ostnatá koule; můžete je znát jako „mořské ježky“, na které jste šlápli v Chorvatsku, než jste si pořídili kroksy.

Ježovky normálně žijí v takových chaluhových lesích a zvládnou vyžít z toho, co k nim z chaluh padá. Ale když se jim daří příliš, vyrazí na lesnickou výpravu a začínají požírat živé chaluhy. Nechávají pak za sebou spoušť, kameny pokryté ježovkami, ani jedna chaluha v dohledu. V podstatě je to podmořské odlesňování.

V mnoha významech toho výrazu, protože chaluhy jsou v čištění vzduchu mnohem efektivnější než pozemské lesy. Dvacetkrát efektivnější. Proto je důležité je před ježovkami chránit.

Mezidruhová válka

Naštěstí mají ježovky přirozené nepřátele, predátory, kteří drží populaci na uzdě. Mezi ty největší patří hvězdice a mořské vydry. Jenomže třeba ty vydry přivedl lidský lov už někdy v devatenáctém století téměř na pokraj vyhynutí a poměrně nedávno byly hvězdice naprosto zdevastovány záhadnou nemocí. Na pobřeží Kalifornie se tak řada chaluhových lesů proměnila v minová pole ježovek.

Vydry ale zvládly některé oblasti ubránit a dokonce řadu „vykácených“ lesů dobyly zpět. Některé ale ne. A vědce zajímalo, proč jsou vydry ochotné bránit jenom některé oblasti a jiné ne. A ukázalo se, že odpovědí jsou koule. Tedy ne přímo varlata, ale pohlavní žlázy ježovek.

Když totiž ježovky kompletně ovládnou oblast, přestanou mít náladu rozmnožovat se. Takže nová generace ježovek se narodí v podstatě bez pohlavních žláz. A bohužel, ty jsou hlavním důvodem, proč po nich vydry jdou. Je to pro ně naprostá delikatesa. A slibujeme, že nebudeme dělat vtip o tom, pro koho jiného jsou ještě pohlavní ústrojí delikatesou.

Pointa je, že vydry nemají potřebu útočit na ježovky, poněvadž ježovky už nemají koule.

Podobně jako Honza Hamáček.

Podobné články

Doporučujeme

Další články