fb pixel Mořské varhany a 3 další podivné hudební instrumenty, které musíte slyšet – G.cz
Vyhledávání

Mořské varhany a 3 další podivné hudební instrumenty, které musíte slyšet

Zdroj: www.elitereaders.com

Kdo z vás by si na některý z těch nástrojů troufal zanotovat?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 13.11.2015, 14:00

Upřímně, na první zmíněné varhany byste jen těžko osobně dokázali zahrát. Patří ke světovým unikátům - a kouzelný je už samotný její zvuk. Výjimečných varhanových nástrojů je ovšem víc. Budete nejen napínat uši, ale i valit oči.

1. Mořské varhany

Na pláži chorvatského Zadaru jsou 70 metrů dlouhé varhany s 35 píšťalami postavených pod betonem. Na první pohled byste řekli, že "varhany" nejsou nic jiného než promenádou podél otevřeného moře, jeho příboj a vítr ale v trubkách, které vedou betonem, vytváří zvuky, které mohou slyšet kolemjdoucí.

Záleží na rychlosti a velikosti vlny, jaký zvuk pak ve varhanách vyloudí. Varhany jsou na svém místě už od roku 2005 a má je na svědomí architekt Nikola Basic. Za samotnými mořskými varhany vyráží mnoho turistů, kteří si tu užívají krásné západy slunce s ojedinělým hudebním doprovodem a výhledem na nedaleké ostrovy.

2. Velké jeskynní varhany

Tenhle kousek, údajně prý největší hudební nástroj světa, se nachází v jeskyních Luray v Shenandoah Valley ve Virginii a bez většího přehánění můžeme říct, že akustikou se mu žádné jiné místo nemůže rovnat. Hrající krápníky pokrývají více jak 1,5 hektarů jeskyní.

Není to tak, že by krápníky byly provrtány skrz naskrz a hvízdaly jako píšťaly. Jsou po nich rozmístěny drobná kladívka, která jsou ovládána z malého hracího stolu. A když se tu rozezní hudba, vskutku nepotřebujete zesilovač.

3. Bublinové varhany

Na tenhle originální a nevšední kus hudebního nástroje jen tak nikde nenarazíte. Student múzických umění Aaron Wendell pomocí kláves probublává trubky a zní to rozhodně zajímavěji než jednotvárné probublávání bongu.

Výsledek je lehce bizarní, ale kdo ví, možná by nějaký kostel mohl mít zájem.

4. Pivní varhany

Pivní orchestr si můžete založit spolu s přáteli na jakémkoliv privátu - ovšem jeden skutečně postavit, to už je vyšší forma umění. Tenhle kus vytvořil Peterson Tuners a funguje tak, že přes vršky lahví fouká vzduch. Ovšem nebylo jen tak lehké vymyslet, čím je naplnit. Nakonec lahve "vyladil" minerálním olejem, který se neodpaří a nerozladí nástroj ani při změnách počasí. Jak hrají lahvové varhany od Petersona, to můžete zjistit zde.

A tady máte 17 interesantních hudebních faktů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články