Monumentální mural art: v Česku vzniknou největší nástěnné malby svého druhu. Vdechnou nový život i pražskému letišti

Obrázek uživatele Radek Kovanda
08.6.2017, 09:06

Velkoplošná malba ve veřejném prostoru, tzv. mural art, se těší oblibě zejména v zahraničí. Vůbec poprvé se však dostává ve velkém měřítku i do České republiky. Vizuální studio DRAWetc. vyhlašuje soutěžní projekt Art Wall pro ilustrátory jak z Česka, tak z ciziny. Dva nejlepší umělecké návrhy vdechnou nový život monumentálním industriálním halám. Jedna z nich bude i na pražském letišti.

Největší nástěnné malby i na Letišti Václava Havla

Mural art je forma legální zakázky na míru a zároveň výzva, protože čím větší plocha je, tím je výroba komplikovanější. Ve velkých, nejen evropských, městech je mural art vidět všude a je i městem podporován. V Praze najdeme mural arty v podstatě pouze tři, což je zoufalé. Rádi bychom i prostřednictvím soutěže Art Wall zútulnili temné kouty naší republiky. Budeme doufat, že to jednou dotáhneme na úroveň party kluků z Berlína. Ti proměnili starý berlínský dům „The Haus“ v umělecké dílo – každou místnost v domě zpracoval jiný umělec a na prohlídky se stály fronty,“ říká Hanina Větrovcová, zakladatelka soutěže Raw Art Wrestling a porotkyně soutěže Art Wall.

Největší mural art svého druhu v České republice vznikne na velkých industriálních halách na Letišti Václava Havla, ale také nedaleko Humpolce.

Celková plocha, kterou dostanou umělci k dispozici, činí 6500 m2. Do tvorby největší artové zdi se budou moci zapojit ilustrátoři z České republiky, ale také z celého světa. Do 13. 6. mají zájemci možnost posílat své návrhy.

Z přihlášených umělců vybere odborná porota, ve které usedne například Lee Bofkin, odborník na mural art z Londýna, Hanina Větrovcová, Václav Hlaváček, architekt Studia Acht, nejdříve 10 nejlepších.

Během slavnostního eventu 20. června v pražské Galerii Mánes vyhlásí dva vítězné návrhy. Samotná realizace se uskuteční na podzim tohoto roku. Dva výherci mezinárodní soutěže Art Wall kromě pocty svým uměním pokreslit velkou plochu obdrží i finanční odměnu.

Od nebezpečné čtvrti k největšímu art veletrhu

Od Berlína přes Londýn, New York až po Miami města a radnice intenzivně spolupracují s umělci a soukromými investory. Důvod je jednoduchý – i mural art je cestou, jak podpořit návštěvnost daných míst a je i důvodem, proč města znovu a znovu navštěvovat.

Příkladem může být například Miami a čtvrť WYNWOOD. Jednalo se o místo, kam se lidé za bílého dne báli vstoupit. Dnes je krásnou čtvrtí, kde lidé rádi bydlí, podnikají a navíc se tu koná i jeden z největších art veletrhů Miami Art Basel.

Poslední tři roky jsme i my, vizuální studio DRAWetc., pracovali na rozšíření možností a příležitostí, jak s českou ilustrací pracovat. Přes RAW – kreslící eventy, Tagtool, Sketchnoting jsme objevili nové talenty a začali s nimi intenzivně spolupracovat. Postupně jsme se začali věnovat i mural artu. V Karlových Varech jsme ‚zbombili‘ galerii i podchody, na míru jsme pomalovali kanceláře, byty, v pražském klubu Cross jsme trénovali na zdech. Art Wall je tak vyústěním dlouhé cesty a velkého množství práce, jak přinést do českého veřejného prostoru svěží vítr. Těšíme se společně s investorem soutěže, firmou CTP, jaké návrhy vzniknou a na to, jak se s těmi 500ti metrovými „plátýnky“ popereme,“ říká Natálie Sahulová ze studia DRAWetc.

Více o soutěži se dozvíte na ctpartwall.eu.


Komentáře