fb pixel Mohou být stále naživu?! Uprchlíci z největšího podařeného útěku v dějinách Alcatrazu! – G.cz
Vyhledávání

Mohou být stále naživu?! Uprchlíci z největšího podařeného útěku v dějinách Alcatrazu!

Píše se rok 1962 a trojice mužů na vězeňském ostrově Alcatraz plánuje svůj útěk. V celé historii této ostrovní věznice, která se rok poté uzavřela nadobro, byli jediní, komu se odsud podařilo uprchnout.

Eva Jeřábková 31.3.2017, 12:20

V noci 11. nebo brzy k ránu 12. června 1962 vězni Clarence Anglin, John Anglin a Frank Morris nastražili do svých postelí papírové hlavy, které aspoň při zběžném rutinním pohledu vypadaly velmi věrohodně. A pak se skrz starý nepoužívaný kanál dostali z hlavní budovy. Samotný ostrov opustili na předem připraveném provizorním nafukovacím člunu. Jejich další osud byl však na rozbouřených vlnách Sanfranciského zálivu nejistý.

Stovky okolních cest byly rázem sledovány FBI i místní policií. Hledali je snad všichni! Fotografie visely na veškerých veřejných místech a vyšly ve všech novinách, ale ani po několika letech nebyly nalezeny žádné jejich stopy!

Proto není divu, že se začalo spekulovat o možném úmyslném selhání státních orgánů, o spolčenosti a napomáhání. Vynořily se četné teorie jak od samotných vyšetřujících orgánů, tak od reportérů a dokonce i členů rodiny.

Nakonec byl případ na základě nepřímých důkazů a především znaleckého posudku, podle kterého se muži nejspíše utopili, uzavřen. I nadále však zůstávají na seznamu hledaných osob.

Teprve před pár lety, konkrétně v roce 2015, se kriminalistům podařilo pomocí počítačové simulace stanovit přesný čas, kdy odrazili od břehu, a následně tak určit přesnější místo i dobu jejich možného přistání. Dále také zjistili, že se k břehu San Francisca doplavili pouze bratři Anglinovi. Frank Lee Morris nejspíše zahynul ve studených vodách. Bratři podle poslední teorie údajně utekli do Brazílie, kde žijí dodnes.

A pokud chcete veselejší téma, podívejte se na černobílé fotografie Jak si hrály děti za války!

Podobné články

Doporučujeme

Další články