Modrá velryba, která vám děti nezabije. 10 mýtů o drsném fenoménu posledních dní

Obrázek uživatele Jan Palička
20.4.2017, 11:04

V posledních dnech se intenzivně hovoří o takzvané Modré velrybě. Údajná krutá hra z Ruska má nutit děti k sebevraždě, což pochopitelně vyvolává paniku mezi veřejností. Téměř nic z toho, co se o Modré velrybě říká, nicméně není pravdou nebo je minimálně velmi zkreslené. Číhá tedy skutečně někde na internetu tajemný kurátor, který bude usilovat o smrt vašich dětí?

1) Jedná se o nový ruský sebevražedný kult

Podle informací v médiích by Modrá velryba měla být novinkou, která donutila již desítky dětí cestou psychického trýznění k sebevraždě. O nic nového nicméně nejde. Ač se o Modré velrybě píše hlavně v posledním týdnu, v samotném Rusku se toto téma řešilo již koncem loňského roku.

2) Tajemná hra se smrtí

Modrá velryba měla vzniknout jako hra spočívající v tom, že každému hráči je přiřazen kurátor, který mu dává postupně stále morbidnější úkoly vrcholící příkazem k sebevraždě. Realita je ovšem taková, že se původně jednalo o ‚obyčejné‘ skupiny na sociální síti VKontakte s tématikou sebepoškozování a sebevražd, kterých i na českém Facebooku bohužel existuje několik.

3) Kvůli Modré velrybě se zabily desítky dětí

Původní zprávy informovaly o tom, že kvůli sebevražedné hře mělo v Rusku spáchat sebevraždu několik desítek dětí a teenagerů. Některé servery hovořily i o více než stu mrtvých. Smutná pravda je, že počet sebevražd osob mladších 18 let je v Rusku nesmírně vysoký a alarmující. U žádné ze sebevražd se ale nepodařilo prokázat, že na vině byla Modrá velryba nebo jiná sebevražedná hra.

4) Modrou velrybu nejde přestat hrát

Většina textů o Modré velrybě varovala před tím, aby ji kdokoliv začal hrát. Důvodem má být to, že již rozehranou Modrou velrybu nelze ukončit a na hráče je vyvíjen takový nátlak a vyhrožování, že ve finále stejně páchá sebevraždu. Ve skutečnosti žádná profesionálně organizovaná hra neexistuje. Svým způsobem tak skutečně nelze Modrou velrybu přestat hrát, nicméně z toho důvodu, že ji hrát ani nejde začít.

5) Před sebevraždou se musí Modrá velryba vyřezat do kůže

Jedním z úkolů, které musí hráč splnit, je vyřezat si do kůže obrázek modré velryby. K tomuto bodu byl šířen i obrázek krvavých obrysů kytovce na předloktí. Vyřezávání jakýchkoliv komplikovaných tvarů do lidské kůže je ovšem velmi složité a takto precizně by si velrybu jednou rukou do ruky druhé vyřezal sám málokdo. Obrázek je starší a pochází z tetovacího salonu, kde byla velryby vyřezána umělcem technikou zvanou skarifikace. S nějakou ruskou sebevražednou hrou nemá kromě tématiky velryby nic společného.

6) Mnoho dětí vypovědělo, jak oni nebo jejich kamarádi hráli Modrou velrybu

Existenci Modré velryby měly potvrzovat i výpovědi samotných účastníků nebo jejich přátel. Ti barvitě popisovali úkoly a hovořili o strachu, který hru provází. V žádném případě se ale neukázalo, že mluví pravdu. Dospívající zoufale volající po pozornosti využili trendu a svezli se na módní vlně, která jim umožnila promluvit do médií a získat tak pocit, že jejich názor někoho zajímá. Vyšetřování jak v Rusku, tak mimo něj ukázala, že většina dětí si vše buď zcela vymyslela nebo nutně přikrášlila a zdramatizovala realitu.

7) Policie potvrdila Modrou velrybu v Česku

Panika v našich končinách propukla v okamžiku, kdy policie informovala, že obávaná Modrá velryba dorazila už i do Česka. Dokonce měla mít hra i první českou oběť. Realita je taková, že policisté poněkud neobratně informovali o tom, že se fenomén Modré velryby v Česku začal řešit, což všichni vnímali jako katastrofický scénář. Následným četným vyvracením toho, že české děti hrají Modrou velrybu, a uvádění na pravou míru skutečnosti, že hra v Česku ani jinde vlastně neexistuje, pak už bohužel nikdo nevěnoval pozornost a původní poněkud poplašná zpráva se šířila jako lavina.

8) Míša Muzikářová/dívky z Mlékojed/někdo jiný zemřel kvůli Modré Velrybě

Spekulace o sebevraždené hře z Ruska se pochopitelně dotkly i aktuálních českých kauz a bylo jen otázkou času, než mezi nimi někdo začne hledat souvislost. Na internetu jsme se tak mohli dočíst, že ztracená Míša Muzikářová z Ústí nad Labem nebo dvojice dívek, které v Mlékojedech skočily pod vlak, byly vlastně hráčkami Modré velryby. Duchapřítomnému člověku dojde, že nebyly a spojování jejich smutného osudu se smyšlenou hrou je stejný nesmysl jako pěkně černý vtip o tom, že první hráčkou v Česku měla být Iveta Bartošová.

9) Zakladatel Modré velryby je již ve vězení za podněcování k sebevraždě

Muž, který založil děsivou hru, byl zatčen a obviněn z toho, že donutil k sebevraždě mnoho dětí. Pravdou je, že ruský mladík Filip Budeikin byl v Rusku zatčen. Čím dál více se ale ukazuje, že vše je spíše velkým nedorozuměním. Mladík s přezdívkou Lišák nevymyslel Modrou velrybu jako smrtící hru, jak je dnes prezentována, nýbrž založil stránku „Moře velryb“, na níž sdílel různá drsná videa, včetně fingovaných sebevražd. Nikoho ale k ničemu nenabádal a jak sám říká, vše mělo sloužit jen jako cesta k získání fanoušků pro jeho metalovou kapelu. To se mu ale poněkud vymklo z rukou a ‚hra‘ si začala žít vlastním životem.

10) Nejprve vznikla hra, pak se o ní začalo psát

Čtenář článků o Modré velrybě nutně nabyde dojmu, že popisují skutečnou nebezpečnou zábavu. Ve skutečnosti je geneze fenoménu Modré velryby opačná a v této podobě ona ‚hra‘ vznikla právě na papírech různých novin jako jakýsi slepenec sesbíraných mýtů a polopravd. Až poté se možná někdo pokusil ze zvědavosti si Modrou velrybu zahrát, někdo jiný se vydával za kurátora, ale k vytvoření organizované struktury kurátorů a hráčů naštěstí nikdy nedošlo.

Více o Modré velrybě se můžete dočíst ZDE.


Komentáře