fb pixel Mobilní síť páté generace: Vítejte ve světě 5G – G.cz
Vyhledávání

Mobilní síť páté generace: Vítejte ve světě 5G

Zdroj: pixabay.com

Chcete zlepšit svůj život díky síti nové generace? V čem vám tato novinka pomůže? Proč je její používání důležité? Přinášíme vám odpovědi!

Speciální projekt 4.1.2021, 08:00

Nejprve se pojďme vůbec podívat na to, co to 5G síť vlastně je. Jde o mobilní síť páté generace, která navazuje na předchozí globální bezdrátové sítě. 5G síť se snaží vyhovět nárokům nové generace, která si žádá velkokapacitní síť, co propojí všechny a všechno snadno a rychle. 5G má potenciál dosáhnout přenosu 10 gigabitů za sekundu, což znamená, že 5G může být až 100krát rychlejší než 4G, ale zároveň má téměř nulovou latenci, díky které lze provádět úkony v reálném čase bez zpoždění. Další výhodou je i dobrá dostupnost a velká kapacita.

Pro koho je 5G síť určena?

Tuto síť ocení především průmyslová odvětví, protože jim to usnadní hladké fungování stovek milionů zařízení propojených v rámci „Internetu věcí“ (IoT). Ale samozřejmě 5G přinese díky vylepšení mobilního širokopásmového připojení zcela nový zážitek i pro běžného uživatele. Můžete totiž díky ní využít třeba diagnostiku lékaře na dálku, plánují se ale i autonomní vozidla, vyšší bezpečnost práce díky zapojení robotů, ale také třeba fantastický virtuální zážitek přímo ve vašem telefonu.

Kde už 5G síť funguje?

5G sítě se začaly nasazovat v roce 2018 a jako první je spustil americký operátor AT&T ve dvanácti vybraných městech USA. V ten samý den byly ale také spuštěny ještě na jednom kontinetu a to v Jižní Koreji. Šlo o operátory SK Telecom a KT Corp. Od té doby se 5G sítě rozšiřují po celém světě. Dnes se počet zemí s 5G pohybuje na čísle čtyřicet.

Co Česká republika?

S potěšením můžeme říci, že od začátku léta patří k zemím s pokrytím 5G i Česká republika. Nyní si rychlou síť mohou užívat obyvatelé Kolína, Brna a části Prahy, Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku.

Jak ovlivňuje 5G naše zdraví?

5G sítě nemají vliv na náš zdravotní stav a jsou šetrné k přírodě. Rádiové signály známe již více než 100 let a na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál, který přijímala téměř každá rodina.

Mobilní telefony a vysílače přenášejí rádiové signály při frekvencích výrazně nižších, než jsou frekvence rentgenového či ultrafialového záření, které jsou dostatečně silné, aby poškodily lidské buňky a DNA. Spodní pásma spektra, jež zahrnují vše od AM rádia přes mobilní telefony až po mikrovlnné trouby, jsou kategorizována jako neionizující záření a DNA přímo nepoškozují. Pravidla a normy určené legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny jak na úrovni Evropské unie, tak i samotné České republiky, a zahrnují nejnovější technologie včetně sítí 5G.

Je 5G síť bezpečná?

Nemusíte se bát, data posílaná 5G sítí jsou naprosto v bezpečí. 5G síť je totiž mnohem chytřejí než její předchůdkyně. Bezpečnost zajišťuje stát, dodavatel technologií, operátor i samotný uživatel. Operátor řeší povinnosti stanovené zákonem o kybernetické bezpečnosti, proto raději zavádí přísná bezpečnostní opatření. Dodavatel zase poskytuje technologii a zodpovídá za funkčnost sítě. Vhodné dodavatele v případě 5G sítí pomáhá vybírat i stát a to především proto, že pro něj mají tyto sítě strategický význam. Samozřejmě i běžný uživatel je obeznámen s obezřetným chováním na internetu, minimalizací sdílení osobních údajů a se správnou volbou hesla.

Jaký je dopad 5G sítě na naši ekonomiku?

Podle poradenské společnosti Deloitte podíl průmyslu na tvorbě hrubé přidané hodnoty v České republice tvoří 30 % a právě průmysl patří k hlavním odvětvím, která budou z násobně vyšší rychlosti, nízké latence a vysoké kapacity nejvíce těžit. Postupné rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu.

Navzdory snaze vládních institucí o rozvoj telekomunikační infrastruktury si Česká republika v mezinárodním srovnání nevede nejlépe. Plošné nasazení zpomaluje například i současná nejistota operátorů a dodavatelů spojená s otázkou, jaký právní rámec pro budování a provoz 5G sítí nastaví stát. Přitom náklady zpožděného rozvoje a implementace 5G o každý jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v intervalu 16,49 – 33,30 miliard korun, jak uvedla dubnová ekonomická analýza Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), kterou Centrum vypracovalo pro technologickou společnost Huawei.

Potřebuji na 5G síť speciální telefon?

Pro připojení k 5G síti je zapotřebí vlastnit chytrý telefon s podporou 5G. Oblíbenými telefony od Huawei, které 5G síť už podporují, jsou v současné době Huawei P40 Pro nebo Huawei Mate 40 Pro. Dále pamatujte na to, že přechod na 5G neznamená automatické vymazání všech předchozích generací. Vše budete moci používat dál.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články