Mluvte jako Řepka
Být ve vězení asi není nic příjemného, obzvláště když jdete sedět za větší počet malicherností, které se vám postupně nasčítají a vám pak akorát zbydou oči pro pláč. To se v podstatě může stát komukoliv, kdo nepřemýšlí nad svými skutky a věří, že jeho se pobyt ve vězení přece týkat nikdy nemůže. O tom jsme se dozvěděli například díky dokumentárnímu seriálu s názvem Uzamčený svět, který nahlíží do běžného života zaměstnanců věznice a zároveň popisuje životy vězňů v různých fázích výkonu trestu. To, co se odehrává v tomto světě se podle všeho diametrálně odlišuje od toho, co lidé řeší za mřížemi. A je jedno, jestli jde o denní režim, šikanu nebo směnný obchod.
Když už se nedej Bože do vězení dostanete, tak nesmíte zapomínat na důležitou přípravu, která by měla zahrnovat nákup základních hygienických potřeb, jako je kartáček na zuby, pasta, šampon a mýdlo. I nekuřákům se samozřejmě doporučuje, aby si s sebou do vězení vzali dostatečné množství tabáku, protože se dá využít jako cenné platidlo. Totéž platí i o kávě.
Velmi zásadní je pro vás před nástupem do výkonu trestu i nastudovat tamní mluvu. Vězeňský argot totiž patří v českém jazyce mezi ty nejvytříbenější a v mnohém se podobá tomu narkomanskému. V obou případech by měl samozřejmě plnit funkci utajovací a neměl by mu rozumět žádný bachař. Pokud ho budete ovládat, tak máte v podstatě napůl vyhráno. Naštěstí je tu nová kniha Tomáše Řepky s názvem Deník ze dna, ve které vám z pozice bývalého vězně povypráví o tom, jak to vlastně v tom kriminále přežil. Nejednu kapitolu dokonce věnoval slovníku a termínům, které byste na svobodě nikdy nepoznali. „V kriminále existuje jiný druh dorozumívání, než na jaký je člověk zvyklý. Už se pomalu učím zapadnout a používat slang. Říkám klukům, ať mi hlásí slova a vysvětlují, jak se čemu říká, ochotně se překřikují, že ani nestíhám zaznamenávat. Muklové mají vlastní řeč, liší se i podle kriminálu, ve kterém se nacházíte,“ vypráví Řepka a dává k dispozici slovníček.
Z Řepkova slovníku nás zaujalo několik slov, které sice známe, ale ve vězení mají úplně jiný význam. Pojďme si uvést pár příkladů.
BONZÁK – tlačítko, díky kterému na celu přivoláte dozorce
BUFET – zavírací otvor v katru, kterým se podává jídlo
DEKA – způsob potrestání mezi vězni, kdy se na osobu, která se něčeho dopustila, hodí deka a všichni si kopnou
DÍRA – oddělení výkonu kázeňských trestů, jedná se nepříjemnou formu trestu, jste na cele, kde není nic jiného než zdi, maximální délka je 20 dní a jsou tady i lidé, kteří po tomto období zešedivěli
BĚLOUŠ - bílý kůň
ČERNOBYL – čaj
MLEJN – soud
MAŘENKA – maření výkonu úředního rozhodnutích
KVAK – alkoholický nápoj vzniklý kvašením, mívá okolo 18 %
KONINA – vězeň sloužící jiným pro poznání, z donucení nebo za úplatu
KONFIDENT – největší urážka ve vězení, protože se jedná o udavače a ti to mají ve vězení velmi těžké.
Pokud vás zajímají další vězeňské výrazy a jejich vysvětlení od Tomáše Řepky, tak vám doporučujeme projet následující galerii.
A nyní už jste perfektně připraveni i na to nejhorší.