Mladý židovský vědec možná překonal Darwinovu teorii. Co odhaluje jeho objev o životě?

Obrázek uživatele Jan Palička
28.03.2017, 19:00

Jméno Jeremyho Englanda nejspíše slyšíte poprvé, přesto se ale dost možná jedná o člověka, o kterém se budou učit vaše děti. Teprve třiatřicetiletý mladík vypadá jako nenápadný ortodoxní žid, nicméně patří k vědeckým špičkám amerických univerzit. Jeho poslední objev má potenciál překonat Darwinovu evoluční teorii. Jeremy totiž nejspíše odhalil, jak vůbec vznikl život.

Na první pohled by Jeremyho Englanda kolemjdoucí na ulici nejspíše přehlédli. Na mladém vysokém Američanovi je výrazná možná tak leda jarmulka, kterou nosí jako ortodoxní žid. Zdání ovšem v jeho případě klame, England je ve svých třiatřiceti letech jedním z předních vědců současnosti a jeho výzkumy v teoretické fyzice dost možná vedly ke zcela průlomovému objevu.

Už jako malý kluk prahnul Jeremy po vědění a v sedmi letech se rodičům svěřil, že jediné, co ho trápí je to, že toho ví moc málo. Ve škole byl vynikajícím studentem a postupně absolvoval Harvard, Oxford a Stanford, tedy tři z nejlepších univerzit na světě. Momentálně učí na massachusettské MIT, kde přednáší ty největší kapacity současné vědy a výzkumu.

Během svého vědeckého bádání si Jeremy England vytyčil nelehký cíl. Přijít na kloub tomu, jak vlastně vznikl život, tedy odpovědět na otázku, která od pradávna trápí lidstvo. A je pravděpodobné, že se mu to povedlo. Vysvětluje, že teoreticky platí, že za vhodných podmínek se skupina náhodných atomů dokáže zorganizovat tak, že společně efektivněji využívají svůj energetický potenciál a v zásadě se přiblížit tomu, co považujeme za život. Ten byl dosud považován za výsledek nějakého nevysvětlitelného procesu, kdežto podle Englanda se jedná o pouhý důsledek veskrze náhodného fyzikálního procesu dotaženého k dokonalosti.

Nápad na tento konkrétní výzkum England dostal během zkoumání vývoje embryí při umělém oplodnění. I zde je těžko určit, co už je život a co ještě ne. England nijak nerozporuje Darwinovu evoluční teorii, jen jí pokládá za samu o sobě poněkud vágní a věří, že jeho vlastní teorie bude jakýmsi předstupněm, který dodá Darwinově teorii na určitosti, a vlastně z ní Darwinovy myšlenky budou vycházet.

Ostatní vědci a profesoři sice upozorňují na skutečnost, že teorie Jeremyho Englanda je zatím jen teorií, která dosud nebyla nijak ověřena v praxi a není tedy možné vyvozovat jakékoliv závěry. Přesto jsou ale přesvědčení, že by mohlo jít o zcela zásadní objev. "Jednou za zhruba 30 let dojde k naprosto průlomovému zjištění. Myslím, že tohle by mohlo být jedno z nich," prohlásil například uznávaný profesor Carl Franck z Cornellovy univerzity.

O dalším průlomovém objevu posledních dní, pro změnu z oboru historie, se dozvíte více ZDE.


Komentáře

Doporučeno pro vás