Mladá krásná reportérka ČT zemřela - na šmejdy si troufla, osud ale nepřemohla – G.cz
Vyhledávání

Mladá krásná reportérka ČT zemřela - na šmejdy si troufla, osud ale nepřemohla

Jana Sotonová byla krásná a chytrá mladá dáma, kterou zajímaly třísky z pokáceného lesa. Hořela touhou po spravedlivém světě. Bohužel, v neděli ji osud z ničeho nic sfoukl. 

Elsa K.
Elsa K. 19.8.2014, 03:46

V neděli 17. srpna krátce po 11. hodině došlo na silnici č. 35 na nechvalně známé křižovatce smrti u obce Zámrsk nedaleko Vysokého Mýta k tragické dopravní nehodě. Zemřela při ní skvělá novinářka, reportérka pořadu Reportéři ČT, která se zastávala těch, kteří se sami nemohli dovolat svých práv, teprve 28letá Jana Sotonová. Nehodu nepřežil ani její pes a nerozlučný kamarád, dvouletý bígl Marley. Stříbrné Audi se stalo hrobem dívce, která rozdávala chuť žít. policie-cz policie.cz jana-FB1 Facebook Jany Sotonové

Jana Sotonová se novinařině věnovala aktivně už při studiích na Univerzitě Palackého v Olomouci. Psala pro server aktualne.cz, Hospodářské a Lidové noviny. Pero, které napravuje křivdy vyměnila v roce 2011 za kameru a stala se investigativní reportérkou pořadu Reportéři ČT. Pro ten natočila spoustu reportáží, z nichž některé změnily jejich aktérům život.

ceskatelevize-cz2 ceskatelevize.cz ceskatelevize-cz ceskatelevize.cz Jana-FB3 Facebook Jany Sotonové

Zářným příkladem je například příběh úřednice, kterou Celní správa neoprávněně vyhodila z práce a ta pak zůstala 16 let bez zaměstnání a příjmů. Po odvysílání reportáže nakonec úřednice svůj spor u Ústavního soudu vyhrála, uvádí web České televize ve vzpomínce na neohroženou reportérku s citem pro spravedlnost.

Ve dvou reportážích se Jana postavila za malého chlapce postiženého autismem, který se kvůli necitlivému postupu českých úřadů dostal z dosahu svého asistenta do cizího prostředí dospělých lidí.

V poslední době zaujala diváky její investigativní reportáž o firmě, jež má monopol na výrobu armádní zimní bundy. V této veřejné zakázce šlo o desítky milionů korun a Armáda ČR v ní znevýhodňovala konkurenční podniky. Drobounká Jana tak vyprovokovala celou armádu k vypsání nové soutěže.

jana-archiv archiv jana-FB2 Facebook Jany Sotonové jana-FB5 Facebook - Reportéři ČT

A jak na ni vzpomínají ti, kteří ji znali? 

"Když Jana někde cítila křivdu nebo nespravedlnost, proměnila se ve vteřině z půvabné a usměvavé slečny ve válečného bojovníka. Znala nazpaměť všechna důležitá místa ze soudních spisů a citovala s naprostou přesností klíčové paragrafy. Klamala tělem. Vypadala křehce, ale bojovala jako lev. V debatách o právu a spravedlnosti ji renomovaní advokáti i soudci brali jako sobě rovnou, v tom byla obdivuhodná. Kdyby jí to osud dopřál, byla by jednou ombudsmanka, o tom jsem přesvědčený," říká Janin kolega - dlouholetý Reportér ČT - a blízký přítel David Macháček. 

"Jana byla půvabná, bystrá, vtipná a tajemná. Moc lituju," vzpomíná na jemnou, ale vnitřně nesmírně silnou a odhodlanou dívku, Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize.

"Nás sbližovalo, že jsme měli stejnou tématiku - prolínání malých a velkých dějin. Ctila lidský příběh, měla empatii a cit pro rozhovory s lidmi, kteří něco prožili. Když dělala jeden případ nepodařené restituce, řekla mi u polívky v televizním bufetu něco, na co nikdy nezapomenu: "Když se kácí les, tak lítají třísky. A mě zajímají právě ty třísky." Bude se mi po ní stýskat," dodává David Vondráček, blízký spolupracovník pořadu Reportéři ČT.

jana-FB4 Facebook Jany Sotonové

Spravedlnost, kterou tolik obhajovala a úspěšně za ni bojovala, je, zdá se, někdy opravdu slepá. Jana Sotonová si zemřít rozhodně nezasloužila. Chybět bude i těm, kteří ji neznali. A hlavně těm, kterým mohla ještě pomoct. Čest její památce!

 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články