Miroslav Zikmund slaví stovku: Kde vzali s Hanzelkou peníze na své cesty a proč dostali zákaz cestovat? – G.cz
Vyhledávání

Miroslav Zikmund slaví stovku: Kde vzali s Hanzelkou peníze na své cesty a proč dostali zákaz cestovat?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Náš největší cestovatel Miroslav Zikmund, který proslul svými dvěma velkými výpravami s Jiřím Hanzelkou, dnes slaví stovku! Jistě by ve svých dokumentech zachytili mnohem více koutů světa, kdyby se nezprotivili komunistickému režimu, který jim cestování zatrhl. Podívejte se na největší zajímavosti o této cestovatelské legendě.

Václav Roman
Václav Roman 14.2.2019, 13:13

Poznávání světa mu komunisté zakázali

Už od mládí toužil poznávat svět a vydat se na dalekou cestu. Nakonec se mu sen splnil a spolu se svým někdejším spolužákem z Vysoké obchodní školy se v roce 1947 vydal na cestu, ze které se vrátil až o tři a půl roku později. Kroky této cestovatelské dvojice mířily do Afriky a Jižní Ameriky.

Druhá výprava probíhala v letech 1959 až 1964. Dvojice to vzala přes Balkánský poloostrov do Turecka, pak Hanzelka a Zikmund projeli Blízký východ, Indii, ostrov Cejlon, Nepál, Sumatru, Japonsko a Sovětský svaz. Během svých cest natáčeli filmy a sepisovali reportáže. Kromě toho měli vypracovávat tzv. zvláštní zprávy, které byly určeny jen pro vybrané lidi. Jednalo se o reporty, ve kterých byly navštívené země podrobené kritice.

Největším zlomem v jejich kariéře se stala Zvláštní zpráva č. 4, která popisovala ne příliš dobrý stav sovětské společnosti. Cestovatelé popsali vše špatné, co v Sovětském svazu viděli a navrholi řešení, jak by se to dalo zlepšit.

Kdyby věděli, že o tyto zprávy má zájem i sám Leonid Brežněv a jaké problémy si tím způsobí, možná by se při psaní trochu krotili a takové zrcadlo by Sovětskému svazu nenastavili. Hanzelka později prozradil, že jejich zpráva byla odsouzena jako antisovětský a antisocialistický pamflet.

Komunisté navíc také nelibě nesli angažovanost cestovatelů během Pražského jara. Oba dva odsoudili invazi vojsk Varšavské smlouvy, za což se jim režim krutě pomstil a zakázal jim cestovat i publikační činnost.

Na zajímavosti o Miroslavu Zikmundovi i jeho cestovatelském kolegovi Jiřím Hanzelkovi se můžete podívat v následující galerii:

A zde se můžete podívat na příběh mladých cestovatelů, kteří napodobili cestu Zikmunda a Hanzelky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články