Poznávání světa mu komunisté zakázali
Už od mládí toužil poznávat svět a vydat se na dalekou cestu. Nakonec se mu sen splnil a spolu se svým někdejším spolužákem z Vysoké obchodní školy se v roce 1947 vydal na cestu, ze které se vrátil až o tři a půl roku později. Kroky této cestovatelské dvojice mířily do Afriky a Jižní Ameriky.
Druhá výprava probíhala v letech 1959 až 1964. Dvojice to vzala přes Balkánský poloostrov do Turecka, pak Hanzelka a Zikmund projeli Blízký východ, Indii, ostrov Cejlon, Nepál, Sumatru, Japonsko a Sovětský svaz. Během svých cest natáčeli filmy a sepisovali reportáže. Kromě toho měli vypracovávat tzv. zvláštní zprávy, které byly určeny jen pro vybrané lidi. Jednalo se o reporty, ve kterých byly navštívené země podrobené kritice.
Největším zlomem v jejich kariéře se stala Zvláštní zpráva č. 4, která popisovala ne příliš dobrý stav sovětské společnosti. Cestovatelé popsali vše špatné, co v Sovětském svazu viděli a navrhli řešení, jak by se to dalo zlepšit.
Kdyby věděli, že o tyto zprávy má zájem i sám Leonid Brežněv a jaké problémy si tím způsobí, možná by se při psaní trochu krotili a takové zrcadlo by Sovětskému svazu nenastavili. Hanzelka později prozradil, že jejich zpráva byla odsouzena jako antisovětský a antisocialistický pamflet.
Komunisté navíc také nelibě nesli angažovanost cestovatelů během pražského jara. Oba dva odsoudili invazi vojsk Varšavské smlouvy, za což se jim režim krutě pomstil a zakázal jim cestování i publikační činnost.
Na zajímavosti o Miroslavu Zikmundovi i jeho cestovatelském kolegovi Jiřím Hanzelkovi se můžete podívat v následující galerii:
A zde se můžete podívat na příběh mladých cestovatelů, kteří napodobili cestu Zikmunda a Hanzelky.