fb pixel Miroslav Zikmund by se včera dožil 104 let: Kde vzali s Hanzelkou peníze na své cesty a proč dostali zákaz cestovat? – G.cz
Vyhledávání

Miroslav Zikmund by se včera dožil 104 let: Kde vzali s Hanzelkou peníze na své cesty a proč dostali zákaz cestovat?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Náš největší cestovatel Miroslav Zikmund, který proslul svými dvěma velkými výpravami s Jiřím Hanzelkou, by býval včera oslavil 104. narozeniny! Jistě by ve svých dokumentech zachytili mnohem více koutů světa, kdyby se nezprotivili komunistickému režimu, který jim cestování zatrhl. Podívejte se na největší zajímavosti o této cestovatelské legendě.

Václav Roman
Václav Roman 14.2.2019, 13:13

Poznávání světa mu komunisté zakázali

Už od mládí toužil poznávat svět a vydat se na dalekou cestu. Nakonec se mu sen splnil a spolu se svým někdejším spolužákem z Vysoké obchodní školy se v roce 1947 vydal na cestu, ze které se vrátil až o tři a půl roku později. Kroky této cestovatelské dvojice mířily do Afriky a Jižní Ameriky.

Druhá výprava probíhala v letech 1959 až 1964. Dvojice to vzala přes Balkánský poloostrov do Turecka, pak Hanzelka a Zikmund projeli Blízký východ, Indii, ostrov Cejlon, Nepál, Sumatru, Japonsko a Sovětský svaz. Během svých cest natáčeli filmy a sepisovali reportáže. Kromě toho měli vypracovávat tzv. zvláštní zprávy, které byly určeny jen pro vybrané lidi. Jednalo se o reporty, ve kterých byly navštívené země podrobené kritice.

Největším zlomem v jejich kariéře se stala Zvláštní zpráva č. 4, která popisovala ne příliš dobrý stav sovětské společnosti. Cestovatelé popsali vše špatné, co v Sovětském svazu viděli a navrhli řešení, jak by se to dalo zlepšit.

Kdyby věděli, že o tyto zprávy má zájem i sám Leonid Brežněv a jaké problémy si tím způsobí, možná by se při psaní trochu krotili a takové zrcadlo by Sovětskému svazu nenastavili. Hanzelka později prozradil, že jejich zpráva byla odsouzena jako antisovětský a antisocialistický pamflet.

Komunisté navíc také nelibě nesli angažovanost cestovatelů během pražského jara. Oba dva odsoudili invazi vojsk Varšavské smlouvy, za což se jim režim krutě pomstil a zakázal jim cestování i publikační činnost.

Na zajímavosti o Miroslavu Zikmundovi i jeho cestovatelském kolegovi Jiřím Hanzelkovi se můžete podívat v následující galerii:

A zde se můžete podívat na příběh mladých cestovatelů, kteří napodobili cestu Zikmunda a Hanzelky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články