fb pixel Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1000 korun. Tím ale inflaci nezmírní – G.cz
Vyhledávání

Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1000 korun. Tím ale inflaci nezmírní

Zdroj: Profimedia

Česko v příštím roce nejspíše čeká další zvyšování minimální mzdy, a to o více než tisíc korun. To vzhledem ke zvyšování cen dává smysl, ale na druhou stranu se tímto krokem inflace nezmírní. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 29.11.2022, 11:31

Zvýší vláda minimální mzdu?

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka navrhuje od příštího roku zvýšit minimální mzdu o 1100 korun, a to ze 16 200 na 17 300 korun. Minimální mzda by tak vzrostla o 6,8 procenta.

Jedná se o přílišné navýšení. V současné době rapidní inflace by mělo být navýšení minimální mzdy spíše symbolické, například o 400 korun. Navyšování mezd a platů v minulých letech citelně přispělo k vytvoření inflačních tlaků. S růstem minimální mzdy stoupají také mzdy zaručené, takže se z popudu státu zvedá celková výdělková úroveň v ekonomice, což je z definice inflační.

V lednu 2018 činila minimální mzda 12 200 korun. Pokud tedy Jurečkův návrh projde, zvýší se minimální mzda za pět let o takřka 42 procent. Průměrná mzda v ekonomice má přitom za stejnou dobu stoupnout podle odhadů pouze o necelých 37 procent. Minimální mzda tedy stoupá znatelně rychleji než mzda průměrná. Jestliže by se mělo tempo růstu posledních pěti let minimální a průměrné mzdy srovnat, měla by minimální mzda stoupnout v příštím roce pouze o 400 až 500 korun. Toto, mírnější zvýšení by mělo své opodstatnění i v tom, že nevytváří takové inflační tlaky jako zvýšení navrhované ministrem Jurečkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články