fb pixel Milost pro Kajínka: lhal Havlův mluvčí Ladislav Špaček? – G.cz
Vyhledávání

Milost pro Kajínka: lhal Havlův mluvčí Ladislav Špaček?

„Pan Etika“ má buď krátkou paměť, nebo si vymýšlí a mlží. Na Havlovu politiku rozsáhlých prezidentských milostí jsme každopádně doplatili my všichni.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 25.5.2017, 12:50

Když omilostněný Jiří Kajínek v úterý vyšel před bránu věznice, prohlásil: „V roce 2002 mi Václav Havel slíbil, že než odejde z úřadu, tak že mi udělí milost. Já jsem ve vězení čekal v bezesných nocích s tím, že jsem čekal, že to tak bude. Nenapadlo by mě nikdy, že Václav Havel nedodrží svůj slib.

Bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček to označil za „absolutní nesmysl“. Blesku řekl: „Neslíbil mu ji, nic takového se nestalo. Nevybavuji si ani, že by při nějaké poradě nebo při nějaké příležitosti Václav Havel o Kajínkovi hovořil.“

Jak ale teď zjistila MF DNES, milost pro Kajínka Havlovi oficiálně navrhoval právní odbor prezidentské kanceláře. „Udělení milosti navrženo bylo,“ řekla právnička Lenka Marečková, která byla za Havlova posledního funkčního období vedoucí oddělení milostí na Pražském hradě. „Václav Havel odsouval nejen udělení milosti pro Kajínka, ale také dalším lidem. Bylo tomu tak především proto, že čelil kritice, jak s milostmi zachází,“ píše deník.

Z celé té informační přestřelky plynou dva zásadní závěry. Zaprvé: Havlův „Pan Etika“ nemluví pravdu. Přijde vám to etické? A zadruhé: Havel rozdával milosti jako na běžícím pásu. Den po svém nástupu do funkce otevřel české věznice dokořán a pustil i skutečné gaunery, což se projevilo nárůstem kriminality včetně několika vražd. Viz třeba ZDE nebo ZDE. Nakonec na to „doplatil“ i Jiří Kajínek, ať už si o něm myslíme cokoli.

A TADY si přečtěte, proč s Václavem Havlem na věčné časy a nikdy jinak!

Podobné články

Doporučujeme

Další články