Milost pro Kajínka: další v nekonečné řadě Zemanových lží

Obrázek uživatele Ivan Brezina
12.5.2017, 06:05

​Proč prezident doživotně odsouzeného vraha omilostnil právě teď? Jen proto, že Kajínka potřebuje jako figurku na své šachovnici intrik a podrazů!

Prezident Zeman kryje usvědčeného arcilháře a manipulátora médií Andreje Babiše a neváhá kvůli tomu nejen ohýbat ústavu, ale chová se jako poslední buran ze 4. cenové. Když mu premiér přišel na Hrad vysvětlit problém kolem Babišových nákupů dluhopisů Agrofertu, Zeman se ototčil a během jeho projevu odešel. Je to neuctivé, nechutné a sprosté. Ale co chtít od člověka s tolika mindráky, osobnostními chybami, bolístkami, stařeckými vrtochy, zlomyslnostmi, stíhami a závislostmi? Čím nás vlastně ještě může překvapit?

Desetitisíce lidí se na to už nemohly dívat a spontánně vyšly do ulic. V sedmi českých městech probíhají rozsáhlé demonstrace proti Zemanovi s Babišem pod heslem „Zlobiš a Lžeman = konec demokracie“. A co udělá prezident? Místo převzetí spoluzodpovědnosti za vládní krizi a snah o její řešení odletí do Číny a vzkáže odtamtud, že omilostní Jiřího Kajínka. Nejslavnější český vězeň se tak po třiadvaceti letech dostane na svobodu.

„Bože, to je tak blbé! Ale přitom tak účinné,“ řekne si každý, kdo viděl Vrtěti psem. Slavný Levinsonův film z roku 1997 pojednává o odvádění pozornosti voličů před blížícími se volbami od prezidentské sexuální aféry vytvořením falešné války. Jiří Kajínek je pravý – skutečně existuje. Jenže proč ho Zeman omilostnil právě teď? No protože je to mistr lovu v kalných vodách. Všichni teď začnou řešit Kajínka („Zabíjel? Nezabíjel?“) a zapomenou na to, jak Zeman v těchto dnech doslova rozjebává důvěru lidí nejen v instituci prezidenta, ale i v politiku jako celek. Bleskoidní plebs Zemanovi tohle odvedení pozornosti od vlastního průšvihu ke Kajínkovi sežere.

A přitom to není nic jiného než další Zemanova lež a manipulace. Už na jaře 2013 se Zeman po svém zvolení prezidentem jasně vyjádřil, že se chce práva na udílení milostí vzdát, protože ho považuje za „zbytečně monarchistický prvek“ v ústavě. V listopadu 2013 to formálně udělal – své pravomoci v udílení milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti. Výjimkou podle Zemana budou případy, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů, například když trpí nevyléčitelnou chorobou. Hrad tehdy Zemanaovo rozhodnutí zveřejnil na svých webových stránkách ZDE

Zeman nám tedy jen prostě zase lže. Vlastně je to nuda – nic jiného jsme od něj ani nečekali. A TADY si přečtěte víc o protizemanovských a protibabišovských demonstracích.


Komentáře