Čeští politici obecně nejsou příliš známí tím, že za svou činnost byli oceňováni na mezinárodní úrovni. Přesto se občas něco takového poštěstí a my tak můžeme být alespoň na chvíli hrdí na svou politickou reprezentaci, u níž jsme zvyklí spíše na to, že nám dělá ostudu. Jedním ze vzácným momentů, kdy čeští politici provedli něco, co si zaslouží uznání, je jejich postoj k protiizraelské rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
UNESCO v loňském roce schválilo mezinárodním společenstvím neuznanou Palestinou připravenou rezoluci, v níž je konstatováno, že prastaré jeruzalémské židovské památky jako Chrámová hora nebo Zeď nářků nejsou židovské. Tyto pro židy posvátná místa nadále UNESCO označuje pouze arabskými názvy a upírá Jeruzalému status hlavního města Izraele. Ve školních atlasech by pak dle doporučení měl jako hlavní město být uváděn Tel Aviv. Tento krok ze strany UNESCO vyvolal rozhořčení nejn v Izraeli a mezi židy po celém světě, ale i v české poslanecké sněmovně.
Poslanci v čele s Janou Černochovou z ODS, Janem Bartoškem z KDU-ČSL a Danielem Kortem z TOP09 zachovali duchapřítomnost a na rozdíl od politické reprezentace UNESCO pochopili, že jestliže jsou památky po tisíce let považovány za posvátná místa judaismu, nestačí jen tak v době, kdy je módní dělat všelijaké ústupky islámu, říct, že tato místa již nadále nejsou židovská.
Poslanecká sněmovna pak odhlasovala nesouhlas s rezolucí UNESCO, kterou považuje za zpolitizovanou. Podle mnoha židů je rezoluce jen dalším z přibývajících projevů moderního antisemitismu, kde muslimové jsou v rámci kultury politické korektnosti neustále bráněni a z židů se opět stávají veřejní nepřátelé. Zároveň poslanci vyzvali vládu, aby přestala s posíláním peněž UNESCO kvůli otevřeně protižidovským postojům této organizace.
Izrael oslavil svátek Jom Jerušalajim, tedy den Jeruzaléma, a v napjaté atmosféře konfliktu s Palestinou působilo rozhodnutí českých poslanců jako balzám na duši. Ve svém projevu české politiky pochválil a poděkoval jim izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Připomněl i to, že Češi byli vždy pro Izraelce váženými spojenci, když už těsně po vzniku židovského státu dodávali Izraeli okupovanému pěti muslimskými státy zbraně, zatímco západní státy na zemi uvalovali sankce.
Nejen premiér Izraele, ale i židé všude po světě kvitují to, že Češi se postavili za Izrael a uznali jeho svrchovanost nad Jeruzalémem jako hlavním městem. Jeruzalém zároveň v uplynulých dnech navštívil i americký prezident Donald Trump, který jako první prezident USA v historii stanul před posvátnou Zdí nářků. Situaci kolem protiizraelské rezoluce UNESCO již loni trefně glosoval pražský židovský podnikatel Aaron Günsberger. Ten na svém Facebooku napsal, že 3000 let staré chrámy a památky nepotřebují žádné certifikáty autenticity od 70 let staré organizace plné hlupáků.
O zahraniční cestě Donalda Trumpa nejen do Izraele se více dočtete zde.