fb pixel Mezinárodní den životního prostředí: Den Země slaví přes 140 zemí světa – G.cz
Vyhledávání

Mezinárodní den životního prostředí: Den Země slaví přes 140 zemí světa

Den Země
Zdroj: archiv

V České republice se Den Země začal slavit 22. dubna 1990 a od té doby se stal každoročně uznávaným svátkem, který spolu s námi slaví více než 140 zemí světa. Konají se velkolepé jarmarky, festivaly, soutěže, koncerty i úklidové výzvy. Den Země je největší organizovanou akcí v historii planety.

Speciální projekt 21.4.2021, 13:00

Historie oslav Dne Země spadá už do roku 1970, kdy 22. dubna po celých Spojených státech demonstrovalo 20 miliónů občanů za zdravější životní prostředí. Protesty měly za cíl prosazovat nové zákony o ochraně životního prostředí a dostat toto téma do politického života. Za touto aktivitou stál americký senátor Gaylord Nelson, který získal podporu i dalších amerických politiků.

Spontánní celosvětová akce

Na celé akci bylo nejúžasnější to, že vznikla jako spontánní reakce. Nebyl totiž čas ani peníze na organizaci tolika miliónů demonstrantů, tisíců škol a stovek komunit, které se chtěly zapojit také. Celá tato akce se tak organizovala víceméně sama.

Kampaň ale měla neuvěřitelný úspěch, proto se začala opakovat každoročně a 22. duben se tak stal mezinárodním svátkem životního prostředí nazvaný Den Země.

U nás se začal Den Země slavit 22 dubna roku 1990 a byl prezentován jako den, kdy by měl každý nějakým dílem přispět k péči o životní prostředí. Bylo jedno, jestli v místním, celostátním nebo mezinárodním měřítku. Celé rodiny vyrážely sbírat odpadky, vysazovat stromky či zvelebovat sídliště. Důležité bylo spojit síly široké veřejnosti a tento bohulibý den dostat do povědomí politických i ekonomických představitelů.

Angažují se i velké organizace

V dnešní době se o péči o životní prostředí dbá víc než dřív. Existuje obrovské množství organizací, které se zabývají touto tématikou. Například i takový gigant, jako je mezinárodní technologická společnost Huawei, se snaží planetě pomoci.

"V Huawei podnikáme kroky ke zmírnění negativního vlivu na planetu. Navrhujeme ekologicky nezávadné produkty, redukujeme obaly, tiskneme pomocí inkoustů na bázi sóji, recyklujeme produkty a snižujeme naše výrobní odpady," prozradil Richard Yu, CEO, Huawei Consumer Business Group.

Zapojte se i vy

Oslavte tedy letošní Den Země něčím prospěšným i vy. Stačí, když vyrazíte do lesa a uklidíte tam nepořádek, kterého je všude plno. Vysadíte pár stromků nebo třeba vyrobíte kompostér. Také byste měli začít třídit odpad, pokud to ještě neděláte nebo zajdete do ZOO, kde je tento den považován za zahájení sezóny a podpoříte nějaké zvíře.

Letošní rok jsou, díky dopadu pandemie koronaviru, tyto aktivity důležitější než kdy jindy, tak si datum 22. dubna zapište do kalendáře a nezapomeňte ho oslavit péčí o naší planetu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články