fb pixel Město ve městě: Jaký je příběh kodaňské svobodné čtvrti Christianie? – G.cz
Vyhledávání

Město ve městě: Jaký je příběh kodaňské svobodné čtvrti Christianie?

Zdroj: theincredibletide.com

V samotném hlavním městě Dánska se nachází mikronárod Christianie, přezdívaný též jako svobodné město Christiania. Jedná se polonezávislou anarchistickou komunu a autonomní oblast, která byla založena v roce 1971 ve čtvrti Christianshavn v Kodani. Tato alternativní čtvrť je jedinečným zážitkem pro každého turistu vyznávajícího alternativní kulturu. Navíc zde není žádný problém v pouličním stánku zakoupit hašiš nebo marihuanu.

Martin Miko
Martin Miko 12.7.2017, 08:29

Opuštěný vojenský prostor v Kodani

Celá autonomní zóna se nachází v místech bývalého vojenského prostoru, který byl v září 1971 zabrán anachistickou komunitou. 26. září téhož roku prohlásil dánský novinář Jacob Ludvigsen Christianii za samosprávnou squatterskou komunu. V rámci tohoto prohlášení byla ustanovena rada a vlastní zákony. Jedním ze zákonů je i právo užívat marihuanu a hašiš, tolerovat homosexuály a stavět bez stavebního povolení. Naopak je zde zakázáno nosit zbraně a jezdit po území motorovými vozidly.

Christianie má rozlohu kolem 34 hektarů a hustotu osídlení cca 2 500 obyvatel na kilometr čtvereční. Zajímavé je, že není součástí Evropské unie. Dokonce využívá i vlastní měnu pod názvem løn. Celá čtvrť působí alternativním dojmem podobně jako berlínský Kreuzberg, tudíž zde narazíte na umělce, volnomyšlenkářskou mládež, ale i na anarchisty, bezdomovce a narkomany. Usídlili se zde však i běžní Dánové, kteří si zde postavili dřevěné domky se zahrádkami a políčky. Na rozdíl od Kreuzbergu je zde ale vše ještě více ‚free‘, berlínská mekka hipsterů alespoň nezpochybňuje, že je součástí německého hlavního města, a nevyhlásila nezávislost.

Problémy s narkomany

Díky liberálnímu systému se Christianie okamžitě stala útočištěm zločinců a narkomanů, a to zejména v 80. letech, kdy se stala potýkala s tvrdými drogami. Proběhlo zde několik velkých zátahů na dealery a výrobce, Christianii dokonce hrozilo i úplné uzavření. Všechny problémy se nakonec podařilo nějak přečkat a Christiania žije dál. A to včetně drog, ovšem jen těch lehkých.

S užíváním tvrdých drog nesouhlasila ani samotná komuna, a proto s dealery a uživateli těchto omamných látek začala sama bojovat. Součástí boje byly odvykací kůry a začleňování vyléčených narkomanů zpět do společnosti. Dnes si sice úplně běžně na ulici Christianie koupíte marihuanu nebo hašiš, seženete i lysohlávky nebo LSD či extázi, nicméně na tvrdé drogy zapomeňte. Už jen poptávka po nich vás může dostat do problémů.

Turisticky atraktivní oblast

Jelikož v Christianii nemusíte mít stavební povolení, vzniká tu samovolně dost svérázná a neobvyklá architektura střídající styl berlínských squattů pokreslených graffiti s malými úhlednými domky pro stálé obyvatele, kterých je v současné době kolem tisíce. Potkáte tu však i spoustu pouličních hudebníků a dalších umělců z celého světa. Navíc se nemusíte bát, že by vás zde přejelo auto, jelikož zákon o zákazu jezdit na území Christianie motorovými vozidly stále platí.

Fotoaparáty si však nechejte raději doma, jelikož zde platí přísný zákaz fotografování. Dle tamních zákonů se nedoporučuje utíkat či se dávat do běhu v oblastech, kde se prodává marihuana a hašiš, jelikož to působí rozruch mezi místními. Oficiálně je prodej a užívání marihuany ilegální, avšak v reálu je vše naopak. V případě, že jste konopný turista, najděte ulici Pusher Street neboli čtvrt zelených luceren. Zde je otevřeno takřka nonstop a údajně zde seženete přes 40 druhů hašiše. Veškerá další pravidla a nařízení naleznete ihned u vstupu na území.

A zde 5 zemí světa, které navštěvuje nejvíce turistů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články