fb pixel Melania Trumpová se v Saúdské Arábii ukázala jako dokonale emancipovaná první dáma. Proč není hrdinkou feministek? – G.cz
Vyhledávání

Melania Trumpová se v Saúdské Arábii ukázala jako dokonale emancipovaná první dáma. Proč není hrdinkou feministek?

Zdroj: cnn.com

Americký prezident Donald Trump dorazil na státní návštěvu Saúdské Arábie v doprovodu své manželky Melanie. První dáma, které bývá vyčítáno, že žije ve stínu svého muže, se nicméně projevila jako silná a emancipovaná. V ortodoxní muslimské zemi si odmítla zahalit hlavu šátkem a se Saúdy jednala jako se sobě rovnými. Na rozdíl od političek, které se při návštěvách blízkovýchodních států servilně zahalují, by si zasloužila pochvalu od všelijakých bojovnic za ženská práva. Té se jí ale z neznámých důvodů nedostává.

Jan Palička
Jan Palička 22.5.2017, 14:26

Když o víkendu vyrazil americký prezident Donald Trump na svou první zahraniční cestu, všichni napjatě očekávali, jak dopadne. Trump se totiž rozhodl, že jako první navštíví Saúdskou Arábii, přičemž střet kontroverzního protimuslimského politika s představiteli ortodoxního islámského království mohl skončit prakticky jakkoliv. Žádné fiasko se nicméně nekonalo a Trump zvládl státní návštěvu na výbornou. Spolu s ním zazářila i jeho manželka Melania.

První dámě Melanii Trumpové bylo mnohokrát vytýkáno, že ji její manžel má jen na ozdobu a že žije v jeho stínu a musí ho na slovo poslouchat. Naproti tomu její předchůdkyně Michelle Obamová byla vždy vyzdvihována jako emancipovaná energická žena, které nedělalo problém se vedle svého manžela prezidenta prosadit. Návštěva Saúdské Arábie nicméně ukázala, že v určitém ohledu je Melania Trumpová mnohem emancipovanější než Michelle Obamová.

Trumpová si odmítla při návštěvě ortodoxní islámské země zahalit hlavu šátkem, jak je povinností pro místní ženy. Nejednalo se o žádný vyhrocený protest, jen dala první dáma USA jasně na jevo, že jí její kultura žádné zahalování nepřikazuje a v cizí zemi se nemusí podbízivě zahalovat a dávat tak na jevou svou submisivitu vůči tamním mužům. Rozhodnutí Melanie Trumpové, která si s rozpuštěnými vlasy ve slušivých šatech podávala ruce s vrcholnými představiteli Saúdské Arábie, nikoho z místních mužů ani žen nepobouřilo, naopak byla oceňována jako první dáma na svém místě, která umí být decentní a kultivovaným způsobem konzervativní.

Bývalá slovinská topmodelka tak během návštěvy saúdského království zbořila hned dva mýty. Ten první spočívající v tom, že na nezahalenou ženu budou ortodoxní muslimové hledět jako na div ne prostitutku a ten druhý, který pomáhají šířit mnohé političky včetně Michelle Obamové, podle kterého se žena musí při návštěvě muslimských zemí servilně zahalit, aby náhodou někoho neurazily. Trumpová ukázala, že sebevědomá žena může být v muslimském světě mužům rovnocenným partnerem i to, že respekt ke kultuře cizí země se nemusí rovnat poníženému akceptování něčeho, s čím žena nemusí souhlasit.

Melania Trumpová by za své vystupování na Blízkém východě mohla sklízet jednu pochvalu od feministických aktivistek za druhou. Bohužel se tak neděje. Většina západních feministek totiž pokrytecky přenáší svou nenávist k jejímu manželovi i na první dámu a ta se tak uznání nedočká, ani kdyby vystupovala sebeemancipovaněji. Místo toho budou západní feministky raději dále tleskat těm ženám, které se raději dobrovolně zahalují a dávají tak na jevo svou podřazenost a staví politicky korektní postoj k islámu nad ideje ženské rovnoprávnosti. Čest těm pár výjimkám, které Melanii Trumpovou po zásluze ocenily.

O Trumpově návštěvě Saúdské Arábie se více dozvíte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články