Alfred Hitchcock uvádí...
Kulaté tváře, plešatá hlava, plný břich a pohled vyčkávajícího maniaka - to je - nebo spíš byl - režisér Alfred Hitchcock. Zásadní ikona světového filmu zemřela 29. dubna 1980, tedy přesně před 41 lety. Zanechal po sobě řadu skvělých snímků, ale rovněž život plný bizarních zajímavostí a faktů. Tenhle filmař byl prostě tak trochu podivín, ale to už tak géniové bývají.
Tak třeba Hitchcockovy fóbie - i ty byly speciální. Nemohl se bát třeba tmy, uzavřených prostor nebo pavouků jako každý druhý... Kdepak! Alfred Hitchcock měl smrtelný strach z policistů a z vajec. Za to druhé nemohl, prostě mu ta bílá, kulatá věc bez otvorů přišla divná. Takhle to alespoň sám vysvětloval. "Když z něčeho vyteče krev, je to přirozené, navíc je červená, to je barva života. Ale viděli jste někdy vytékat žloutek na volském oku? Je to celé žluté a podivné...," řekl kdysi filmový tvůrce k této problematice. No, jeho prohlášení po faktické stránce zpochybňovat jistě nelze!
Strach z policistů, ten Hitchcock získal v dětství, když mu byly asi čtyři roky a jako u řady jiných dětí za to může trauma z přísné výchovy. Hitchcockův otec každé synovo provinění proti dobrým mravům trestal vpravdě drsným způsobem. Kdykoliv malý Alfred něco provedl, dostal na krk lísteček a byl poslán na policejní stanici. Tam si strážník na vzkazu přečetl: "Zlobil jsem, prosím, zavřete mě na hodinu do cely". A policista to také udělal. Hitchcock mladší si tak měl vštípit, co se stane zlým chlapcům. Další zajímavosti ze života mistra napětí najdete v následující galerii:
Kapitola sama pro sebe je pak Hitchockův největší hit a jeden z nejslavnějších filmů vůbec - mysteriózní thriller Psycho. Studio Paramount, se kterým měl v době natáčení režisér uzavřenou smlouvu, filmu vůbec nevěřilo. Aby se skrze ně snímek vůbec dostal do kin, uzavřel Hitchcock s vedením filmové společnosti dohodu - vzdal se svého obvyklého (a vysokého) honoráře výměnou za 60 % práv k filmu. Musel ale i tak dělat další škrty v rozpočtu - místo filmového štábu si pozval tým, se kterým dělal na své televizní sérii hororových povídek Alfred Hitchcock uvádí, aby srazil náklady - a tak dále, a tak dále. Nakonec se mu to ale vyplatilo; jen režisér na Psychu vydělal 6 milionů dolarů, což je v dnešním přepočtu něco kolem 50 milionů dolarů.
Svoje životní dílo, jak bychom Psycho asi označit klidně mohli, si Hitchcock vůbec vymazlil. Ve městech, kde byl snímek premiérově uváděn v kinech, koupil všechny výtisky jeho knižní předlohy, aby nikdo neznal zápletku předem. S konkrétními biografy pak uzavřel dohodu, že po začátku filmu nesměli do sálu žádní opozdilci a byl osobně účasten řadě projekcí, aby viděl reakce diváků. A to není ani zdaleka vše. Další zajímavosti o legendárním příběhu z Batesova motelu se dočtete zde:
Není pochyb o tom, že Alfred Hitchcock byl zvláštní chlapík s řadou podivných osobních libůstek, na druhou stranu byl ale nesmírně talentovaný a měl jasnou vizi, jaké filmy chce dělat. Zanechal po sobě jeden z nejvýraznějších otisků v dějinách kinematografie a některé jeho postupy, metody a techniky dodnes používají i současní filmaři. Hitchcock - člověk možná zemřel před 41 lety, Hitchcock - legenda ale bude žít, dokud se budou točit filmy. A možná ještě chvíli potom.