“Na Břeclavsku se potuluje medvěd. Může mít hlad, varují lesníci,” oznámila nám iDnes. Šelma k nám zřejmě zabloudila ze Slovenska a potuluje se někde mezi Lanžhotem a Tvrdonicemi. Na českém území už stihla pronásledovat patnáctiletou dívku na koni, naštěstí neúspěšně. Podle iDnes lesníci před možným nebezpečím varují vesnice na Břeclavsku, majitele honiteb a tamní rybáře.
“Obohacení” fauny?
Na první pohled je medvěd vítaným "navrátilcem" do české přírody. Když k nám občas zabloudí, domácí ekologisté se mohou nadšením pominout. Důvodem jejich radosti je ale paradoxně přemnožení medvědů na Slovensku (silná vnitrodruhová kompetice totiž mladé jedince vytlačuje do "prázdných" teritorií na českém území). Za "obohacení" fauny Slováci platí dramatickým nárůstem počtu útoků na lidi. Medvěd je sice plachý, ale pokud ho překvapíte, stane se z něj nebezpečná šelma. Setkání s člověkem často končí vážným zraněním. A na Slovensku v posledních letech přibylo útoků natolik, že tam z osmi set šelem chtějí zastřelit polovinu, aby se medvědí populace vrátila na udržitelnou úroveň.
V Česku ale veřejná diskuse na medvědí téma ani nezačala. Chceme tu vůbec medvědy? Podle “medvědích aktivistů” u nás není znám jediný případ napadení člověka. Samozřejmě, protože tu medvědi prostě nejsou. Ekologisté už ale neříkají, že se usilovně snaží, aby k napadení co nejdřív došlo. Přes dálnici D47, která nás spojí se Slovenskem, prolobovali speciální "medvědí" přechod, který šelmám umožní nerušenou migraci na naše území. Zaplatíme za něj půl miliardy korun. Získáme za ty peníze něco víc, než jen strach při cestě na borůvky?
Konflikt je nevyhnutelný
Mezi vrcholovými predátory je třeba rozlišovat. Bojíte se vlka a rasa? To byste neměli. Tyto dvě šelmy lidi nenapadají, a proto je v českých lesích třeba je přivítat. Medvěd ale už dnes do Česka nepatří. Naše krajina je na rozdíl od slovenských hor obydlená nadoraz, takže konflikt šelmy s člověkem je nevyhnutelný. Jakmile se medvěd jednou naučí přiživovat u lidí, "zkazí se" a les už ho neláká. V okrajových čtvrtích rumunského Brašova medvědi běžně vybírají popelnice. Kdy to začnou dělat i v Rožnově pod Radhoštěm? V Česku zatím jen pár "zkažených" přeběhlíků ze Slovenska zabíjelo domácí zvířata. V létě 2000 jeden medvěd systematicky plenil beskydské statky. Dělal to vyloženě pro zábavu: za dva měsíce zabil jedno tele, 27 ovcí, 239 králíků, 34 kusů drůbeže a zničit devět včelstev.
Poslední domácí medvěd byl zastřelen v listopadu 1856. Od té doby jsme odvykli ostražitosti – v českých a moravských horách už dnes s medvědem nikdo nepočítá. Že tu kdysi žil a že sem tedy prostě patří? I černé neštovice bývaly kdysi "přirozenou součástí přírody". Přijdou aktivisté s programem na jejich návrat?
Medvěd v Česku je příliš nebezpečný a rozumný přístup proto je zastřelit ho. Ale řekněte to nahlas a hned se na vás sesypou, že jste “kazisvět”, nepřítel přírody a vůbec zlý člověk. Omyl – lidský život a zdraví musí mít vždy přednost před životem jakéhokoli zvířete.
(Autor je formálním vzděláním biolog a ekolog).
Anketa
Chtěli byste v českých lesích medvědy?
A jak dopadne auto, do kterého vleze medvěd, uvidíte ZDE.