Média: Kmotr z Kavčích hor? – G.cz
Vyhledávání

Média: Kmotr z Kavčích hor?

V České televizi se nejspíš rýsuje další případ politicky motivované cenzury. Vedení zakázalo odvysílat dokument o Karlu Janečkovi, podivínovi, který má v hlavě kalkulačku.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.4.2014, 16:39

Česká televize loni v březnu schválila námět dokumentaristy Davida Vondráčka na portrét geniálního matematika a bojovníka s korupcí, miliardáře Karla Janečka. Postupně tak vznikal časosběrný dokument, který mapuje jeden rok Janečkova života. ČT ho teď měla odvysílat co nejdřív, aby neztratil aktuálnost a "nezasmrádnul". Zdálo se, že se tak i stane. Koncem března film úspěšně prošel schvalováním a šéf programu ČT Milan Fridrich mu přidělil datum premiéry 6. dubna. Pak ale z vysílání náhle sešlo – prý kvůli volbám do Evropského parlamentu, které proběhnou koncem května. Na první pohled je zřejmé, že je to jen záminka. Janeček přece ve volbách nejen nekandiduje, ale ani se přímo neangažuje v politice. Následně začali Vondráčkovi vyčítat, že se v dokumentu nemluví o údajném "estébáctví" Janečkových rodičů. Proboha! Kdo z nás může za své rodiče? Nebo se chce snad ČT vrátit před listopad 1989, kdy komunisté kádrovali "dělnický původ" zájemců o studium? I kdyby Janečkovi kdysi estébáci byli, jak to souvisí s dnešními aktivitami jejich syna? V listopadu 1989 mu bylo šestnáct... 002_upraveny-5 Muž, o kterém je řeč "Dokument je nevyvážený," zněl další argument. To už je přímo krystalická pitomost – dokument je subjektivní autorský žánr, který už z definice "vyvážený" být prostě nemůže. Hned několik zdrojů přitom tvrdí, že vysílání osobně zakázal generální ředitel ČT Petr Dvořák. Žádného Janečka prý totiž na obrazovce nechce. Nevíme, jestli je to pravda, a nejspíš to ani nikdy vědět nebudeme. Ověřit si to nelze. Dvořák samozřejmě není tak hloupý, aby podobné zákazy vydával oficiálně. Šéf veřejnoprávního média každopádně nemá co určovat, kdo bude mít na obrazovce "plot". Podle zákona se má Dvořák jen starat, aby ČT "poskytovala objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů". Jeho povinností je tedy vytvořit systém, ve kterém by schvalování a nasazování pořadů bylo zcela transparentní. Nevytvořil ho? Pak se nesmí divit, že největší podezření padá právě na něj. Ryba smrdí od hlavy a zarazit dokument, který už prošel interním schvalovacím řízením, je velmi velmi nestandardní. Pracujme tedy s hypotézou, že "žábou na prameni" je skutečně Dvořák. Ta hypotéza vypadá hodnověrně a zatím jí vše nasvědčuje.  

Aféra popelníček

profimedia-0172530534 Tento muž s politiky tančí (foto Michal Šula / MAFRA /Profimedia.cz) Kdo je Petr Dvořák? Podle archivních dokumentů jde o předlistopadového kariérního komunistu, který se svou temnou minulost později snažil všemi silami utajit a zaretušovat. Se svou morální integritou má tedy Dvořák vážný problém. Jasně to prokázal loni na jaře, když na Kavčích horách těsně po prezidentských volbách doslova "lezl do zadku" Miloši Zemanovi. Pamatujete, jak zjevně opilý Zeman spadl ze schodů? Následně si přál popelník. Dvořák mu ho poručil přinést, místo aby ho důrazně upozornil, že v objektu ČT je kouření zakázáno. Viz video zde:
"Aféra popelníček" naznačila, že nezávislost ČT na zákulisních tlacích je pod Dvořákovým vedením ohrožena. Toto podezření loni v září dále potvrdil dopis redaktorů zpravodajství, podle něhož na Kavčích horách vládne politická cenzura. Vedení prý "dlouhodobě a systematicky" systematicky zasahuje do vysílání, což vede k "porušování objektivity a vyváženosti". Zákaz Vondráčkova dokumentu teď do toho rámce přesně zapadá. Je to další varování, že se na Kavčích horách hraje divná a temná hra. Není jen zcela jasné, kdo na má na zákazu zájem. Kandidátem na "kmotrovství" v ČT může být kdokoli ze "zlojedů", kterým Janečkův protikorupční fond šlápl na kuří oko. Neúkoluje náhodou Dvořáka třeba Rittig, Janoušek nebo Bém? Důkazy nemáme, ale tohle podezření je zcela legitimní. A nebo že by snad za zákazem stál sám Janeček? Geniální matematik je určitě dost chytrý na to, aby si všiml, že ve Vondráčkově dokumentu nevyznívá právě v příznivém světle. Co když zavolal Dvořákovi a... jistě, je to šílená teorie. Stejně šílená, jako politická cenzura ve veřejnoprávní televizi. Dobře, ale není Vondráčkův dokument prostě jen řemeslně špatný? Nezakázali ho náhodou proto, že jde o nekritickou adoraci Janečka? Po březnové schvalovačce dostal Vondráček několik kopií filmu na DVD, aby je mohl rozdat novinářům a udělat tak filmu propagaci. V ČT je to běžná praxe a navíc to bylo jen dalším signálem, že ČT film původně považovala za kvalitní a chtěla ho odvysílat. Jedno z těch DVD jsem viděl.  

Lahváče z Lidlu

Zkušený dokumentarista (kterým Vondráček bezpochyby je) nevystaví prvoplánově propagační agitku ani diskreditační odsudek. Netočí totiž pro hlupáky, ale pro inteligentní diváky. A inteligentní divák se podobá dospělému muži na nudapláži, který už dávno ví, že zcela svlečené ženy postrádají erotické kouzlo. Na nudapláži je vše odhaleno, ale dospělý muž přece nechce vidět všechno hned. Láká ho dráždivá hra s náznaky, postupné odhalování a vábivá mnohoznačnost. tn48 Hezké, ale že by nás to kdovíjak vzrušovalo... Foto: John Miller Dobrý dokumentarista proto diváky napíná a lehce mate. Nechává je "číst v druhém plánu" a teprve postupně a pozvolna odkrývat sdělení filmu. Diváci si během téhle "hry" dělají názor sami. A přesně takhle postupoval Vondráček. Pokud snad cenzoři z Kavčích hor našli v dokumentu Janečkovu "adoraci" a "propagaci" jeho Nadačního fondu proti korupci, připomínají puberťáky, kteří se na nudapláži vzruší. Dívají se jen na "první plán". V začátcích části filmu je Janeček zobrazen ve zdánlivě pozitivním světle, ale ve druhé části filmu je tento obraz postupně zproblematizován a rozbíjen. Výsledkem je velmi nelichotivý portrét geniálního matematika, který je přesdvědčen, že spočítat se dá naprosto vše. Partnerské vztahy, politika, smysl života... Janeček nejspíš nebude chladně uvažující ničema, sledující nějaký ďábelsky skrytý plán na ovládnutí světa. Bude jen naivním "velkým dítětem", které zůstává uzavřeno ve světě čísel a rovnic. Z jeho přísně matematicky formulování ideálního českého volebního systému jde ale strach. Takhle uvažuje monstrum, které má v hlavě kalkulačku. A tohoto druhoplánově kritického vyznění Vondráčkova dokumentu si nevšimne snad jenom hlupák. A nebo Petr Dvořák. Dnešní generální ředitel ČT byl před příchodem na Kavčí hory sedm let ředitelem Novy. Možná má tedy prostě jen pocit, že na ČT se dívají "nováčtí" hlupáci, kteří si k tomu v Lidlu koupí zlevněné lahváče. Prostě lidé, kteří v dokumentu nedokážou najít skrytý "druhý plán" a udělat si z něj názor, že Janeček je "divný pavouk". Chce snad Dvořák hloupým divákům servírovat přehledně černobíle předžvýkanou realitu? To by bylo snad ještě horší, než kdyby ho opravdu úkoloval Rittig a spol...    
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články