Zlá mávátka na Václaváku: 9 bizarních pohledů na kolaboraci našich (pra)rodičů

Obrázek uživatele Adam Brandejs
01.05.2016, 13:21

Prvomájový průvod zašpinil před 50 lety Václavské náměstí. Cítíte při pohledu na tyhle komunistické orgie příjemnou nostalgii, nebo naprosté zhnusení?

Tyhle rudo-modro-bílé prvomájové orgie vyfotil v roce 1956 na pražském Václaváku fotograf Frank Scherschel pro americký časopis LIFE. Bohužel i dnes někteří naši spoluobčané na demonstraci na pražském Výstavišti mávali rudýmými vlajkami, v klopách srp a kladivo a zpívali písně oslavující režim, který byl stejně zločinecký a stejně krvavý jako ten Hitlerův. A policie zase jen mlčí.

Někteří z dosud neprozřelých starších příbuzných se na tyhle uměle rozjásané fotky dnes dívají s jistou dávkou nostalgie a možná i s úsměvem. Přitom šlo o adoraci zrůdného režimu, který má na svědomí nejméně 3x víc obětí než nacismus.

Tatínku, maminko, dědečku, babičko, vy jste tam taky byli? Mávali jste zuřivě s úsměvem mávátky vstříc tribunám? Vy jste taky souhlasili? Nebo jste jako Němci po válce tvrdili, že jste netušili, jaká zvěrstva komunisti páchají?

Tyhle vzpomínky by neměly vyblednout do smířlivého tónu. Neměli bychom zapomínat, co všechno jsme museli a nesměli. Hlavně se ptejme starších příbuzných, jestli jim za tu dobu není stydno.

Je podle vás rozdíl mezi Pionýrem a Hitlerjugend?

Anketa se načítá...

A na závěr si připomeňme tehdejší obyčejný život osvětlovaný vidinou zářných zítřků prostřednictvím těchto 16 běžných produktů všedního života za socialismu.


Komentáře

Doporučeno pro vás