Matematik Michael Atiyah vyřešil Riemannovu hypotézu, čeká ho věčná sláva a milion dolarů – G.cz
Vyhledávání

Matematik Michael Atiyah vyřešil Riemannovu hypotézu, čeká ho věčná sláva a milion dolarů

Den 24. září 2018 se stal pro svět matematiky velmi zásadní, jelikož byl vyřešen jeden z nejtěžších matemarických problémů v historii. O řešení Riemannovy hypotézy se postaral jeden z nejznámnějších matematiků součanosti – Michael Atiyah, který má britsko-libanonské kořeny. Tento problém patřil mezi tzv. problémy tisíciletí a téměř 160 let se ho nepodařilo nikomu vyřešit.

Martin Miko
Martin Miko 25.9.2018, 19:29

Příklad byl vyřešen

Riemannova hypotéza patří mezi nejslavnější nevyřešené problémy v současné matematice, která byla poprvé formulována německým matematikem Bernhardem Riemannem v roce 1859. Za vyřešení této hypotézy byla vypsána odměna 1 milion dolarů. Toto jste si do včerejšího dne mohli přečíst na Wikipedii, avšak nyní už je vše jinak. Matematik Michael Atiyah ji totiž dokázal vyřešit.

Problém, který Atiyah vyřešil se týká Riemannovy hypotézy, která se zabývá Riemannovou funkcí a v podstatě se v ní řeší prvočísla. Těch je od nuly do stovky 25, ale v intervalech od 301 do 400 je jich 16. Problém je těžce popsatelný, jelikož nikdo od nás z redakce není matematik, ale prvočísla prý hrají velkou roli v kódování, šifrování a dalších činnostech, které se mohou týkat internetové bezpečnosti apod.

Matematik Atiyah se samozřejmě může těšit na odměnu 1 milion dolarů a také věčnou slávu, jelikož se mu podařilo rozluštit jeden z největších problémů tohoto milénia.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu