fb pixel
Vyhledávání

Masakr v Amritsaru: Britské jednotky střílely do protestujícího neozbrojeného davu dokud nevyčerpaly veškeré střelivo

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2687751

V Amritsaru, posvátném městě indického sikhského náboženství, zmasakrovali dne 13. dubna roku 1919 britští a gurkhští vojáci nejméně 379 neozbrojených demonstrantů, kteří se sešli v městském parku Jallianwala Bagh. Většina zabitých byli indičtí nacionalisté, kteří se sešli na protest proti nucenému odvodu indických vojáků britskou vládou a proti vysoké válečné dani uvalené na indický lid.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 14.4.2024, 09:54

Demonstrace v Jallianwala Bagh

Několik dní předtím bylo v reakci na nedávnou eskalaci protestů v Amritsaru vyhlášeno stanné právo a předáno do rukou britského brigádního generála Reginalda Dyera, který zakázal všechna shromáždění ve městě.

13. dubna, v den sikhského svátku Baisakhi, se do Amritsaru sjely desítky tisíc lidí z okolních vesnic, aby se zúčastnily tradičních městských trhů. Tisíce těchto lidí, z nichž mnozí nevěděli o nedávném zákazu veřejných shromáždění, se sešly v Jallianwala Bagh, kde se konala nacionalistická demonstrace.

Střelba do demonstrantů

Dyerovy jednotky obklíčily park a bez varování zahájily palbu do davu, přičemž několik stovek lidí zabily a více než tisíc zranily. Dyer, který při následném vyšetřování přiznal, že útok nařídil kvůli jeho "morálnímu účinku" na obyvatele regionu, nechal své jednotky pokračovat ve vražedné palbě, dokud nevyčerpaly veškeré své střelivo.

Britské úřady ho později odvolaly z funkce. Masakr, nazývaný také masakr v Jallianwala Bagh, vyvolal nacionalistické nálady v celé Indii a měl hluboký vliv na jednoho z vůdců hnutí, Mahátmu Gándhího.

Gándhí

Během první světové války Gándhí aktivně podporoval Brity v naději, že se mu podaří získat pro Indii částečnou autonomii, ale po masakru nabyl přesvědčení, že Indie by neměla přijmout nic menšího než úplnou nezávislost. Aby tohoto cíle dosáhl, začal Gándhí organizovat první kampaň masové občanské neposlušnosti proti britské utlačovatelské vládě.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články