fb pixel Martina Navrátilová se do komunistického Československa vrátit nechtěla: Zelenou kartu v USA získala během jednoho měsíce – G.cz
Vyhledávání

Martina Navrátilová se do komunistického Československa vrátit nechtěla: Zelenou kartu v USA získala během jednoho měsíce

Zdroj: Hans van Dijk for Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ace3ddb6-d0b4-102d-bcf8-003048976d84, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67694700

Dne 6. září roku 1975 požádala tehdy osmnáctiletá vycházející tenisová hvězda Martina Navrátilová, která se později stala jednou z nejlepších hráček všech dob, po útěku z komunistického Československa o politický azyl ve Spojených státech.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.9.2023, 09:33

Martina Navrátilová

Martina Navrátilová byla úspěšnou tenistkou již od mládí. V roce 1972, ve věku 15 let, vyhrála mistrovství Československa v tenise, první profesionální titul ve dvouhře pak získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu.

Od května do září roku 1975 se Navrátilové na kurtu dařilo a skončila dokonce na druhém místě Australian Open a French Open. Na US Open se Navrátilová dostala do semifinále, kde podlehla Chris Evertové, která se v tu chvíli stala její hlavní soupeřkou. Poté oznámila, že plánuje přerušit kariéru.

Komunismus

„Když kolem ní cvakaly kamery a novináři pokřikovali otázky, zavládlo pandemonium,“ napsal v roce 2015 Steve Tignor z Tennis.com. „Ale teenagerka zůstala tak klidná a sebejistá, jak se dalo očekávat vzhledem k tomu, co právě udělala.“ Po US Open v roce 1975 totiž požádala v New Yorku o americké občanství a do rodné země se již nevrátila.

Stejně jako mnoho dalších krajanů se i Navrátilová trápila pod komunistickou vládou. „Pochází z komunistické země,“ řekl v roce 1975 mluvčí imigračního úřadu listu New York Times. „Pokud tu chce zůstat, bude jí to umožněno.“ Martina Navrátilová do měsíce získala zelenou kartu a začala reprezentovat Spojené státy.

Důsledek

Později Martina Navrátilová řekla, že „netušila, jaký poprask“ její přeběhnutí způsobí. „Nikdy se toho nezbavím,“ řekla deníku New York Times. „Vždycky to tam bude. Vždycky. Myslím, že i za dvacet let se mě budou ptát: ‚Proč jsi to udělala?‘“

Navrátilová, jež byla zbavena československého občanství, získala americké občanství v roce 1981. Později jí však bylo české občanství vráceno. Navrátilová, která je zároveň jednou z prvních otevřeně homosexuálních sportovkyň, byla v roce 2000 uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články