fb pixel Martin Stranka začal fotit, aby se dostal ze ztráty blízkého člověka. Od samouka se vypracoval až do světových galerií – G.cz
Vyhledávání

Martin Stranka začal fotit, aby se dostal ze ztráty blízkého člověka. Od samouka se vypracoval až do světových galerií

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Martin Stranka se po čtrnácti letech působení převážně v zahraničních galeriích pomyslně vrací domů. Mezinárodně uznávaný český fotograf vůbec poprvé nabídne jedinečnou možnost navštívit jeho fotografickou výstavu Dechem, a to sice ve výstavní síni Mánes v Praze. Stranka zvolil navíc jedinečný koncept výstavy tím, že bude osobně přítomný po celou dobu jejího trvání.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.3.2020, 11:47

Stranka v Mánesu

Martin Stranka patří k těm českým fotografům, kterým se podařilo prorazit i za hranicemi a pravidelně sbírají mezinárodní ocenění. Po 14 letech působení mimo domovinu se nyní symbolicky navrací do rodné hroudy se sólovou výstavou Dechem. Ta se bude konat ve Výstavní síni Mánes v Praze, a to v březnu, konkrétně od 3.3. do 31.3. 2020. Každý den od 11:00 hod do 20:00 hod. Martin Stranka zvolil navíc jedinečný koncept výstavy tím, že bude osobně přítomný po celou dobu výstavy.

Na vernisáži 3. března výstavu spolu se Strankou vystoupí řada známých českých osobností, které fotograf v minulosti portrétoval v čele s herečkou Aňou Geislerovou. Dorazit by měla ale také třeba dokumentaristka Helena Třeštíková, herec Ondřej Sokol, zpěvák Vojta Dyk a mnoho dalších.

Fotka jako terapie

Pětatřicetiletý mostecký rodák Stranka se dokázal vyhoupnout na vrchol, aniž by fotografii studoval. K fotografii se dostal skrze terapii po ztrátě blízkého člověka, kdy s cílem znovunabytí životní rovnováhy sáhl po foťáku a začal se fotografii věnovat ve volném čase. Koníček ale přerostl ve vášeň a krátce na to i v kariérní směr.

Za svou dosavadní kariéru posbíral téměř 100 mezinárodních ocenění v oblasti fotografie. Jeho práce jsou vystavovány v galeriích po celém světě a pozorně sledovány sběrateli umění. Dechem je jeho doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavou. Zachycuje jeho kompletní dílo včetně dosud nevystavovaných uměleckých portrétů.

Martin Stranka vytváří fotografické scény, ve kterých potírá hranici mezi skutečností a sněním a fotografii vnímá jako prostor, kde nachází čistou rovnováhu a klid. Své fotografické scény postupně doplňuje symbolikou zvířat a dává tak vzniknout svému světově nejvystavovanějšímu a nejžádanějšímu souboru děl mezi galeriemi a sběrateli.
Tak jak je tvorba Martina Stranky sama o sobě plná symboliky, i název výstavy prozrazuje určitý leitmotiv, který je v jeho dílech často zachycen v různých formách. Pokud se zaměříte na témata a motivy v tvorbě Martina Stranky, budete schopni najít tu jednu nit, která postupně vede jeho inspiraci a pohání ho dál.

Talentovaného fotografa Martina Stranku si k sobě do talk show (NE)BLÁZNI pozval i Tomáš Poláček. Rozhovor vám na Géčku přineseme v úterý 3. března.

Podobné články

Doporučujeme

Další články