Martin Prokop dojel na Dakaru sedmý. Pomohl mu motor z Fordu Mustang! – G.cz
Vyhledávání

Martin Prokop dojel na Dakaru sedmý. Pomohl mu motor z Fordu Mustang!

Napínavá soutěž skončila těsným vítězstvím továrního Peugeotu před tovární Toyotou. Ale pokud v kategorii osobáků vytěsníte všechny týmy s podporou automobilek, vyleze vám ze seznamu nečekaný šampion.

Václav Rybář
Václav Rybář 24.1.2018, 14:24

Ano, je to neuvěřitelné, ale Martin Prokop se svým speciálem, postaveným na základech Fordu F-150, dojel na sedmém místě jako vůbec nejrychlejší soukromník. Zároveň dokázal vyrovnat historicky nejlepší český rekord v téhle kategorii a udělat velkou radost sobě, spolujezdci Janu Tománkovi i celému týmu, který se Shreka čtrnáct dní snažil udržet zuby nehty při životě.

A kdo je Shrek? To je právě Martinův závodní speciál. Zvenku vypadá jako Ford F-150, ale jsou to jenom mimikry. Jde o auto postavené od nuly na trubkovém rámu, dokonale vyladěné na nejbrutálnější závodní podmínky dakarské rallye. Asi byste očekávali, že mu pod kapotou bije nějaké na zakázku vyrobené motorové srdce za obrovské peníze, ale to byste se mýlili. Je tu jen drobně upravený osmiválcový motor z Fordu Mustang, protože tahle jednotka je prostě držák. My jsme se s rozpracovaným Shrekem svezli před pár měsíci v rámci Martinových příprav na Dakar a byla to hodně divoká jízda:

Auto tehdy čekalo ještě hodně testů a drobných úprav, ale jak je teď vidět, investice do unikátního vozu se víc než vyplatila. Shrek zvenku evokuje F-150, ale je ve skutečnosti menší než originál, takže se karoserie vyráběla ve zmenšeném měřítku. Do čtrnáctidenní zátěže vstupoval Prokopův tým s pokorou, ale tajně doufal v umístění do desátého místa v kategorii osobáků. A Dakar se jen tak nedal, byly tu potíže s alternátorem nebo spojkou, které hrozily poslat tým úplně mimo hru. Nebylo by to poprvé, co by veškeré naděje posádek skončily jen pár etap před koncem.Ve všech případech ale pomohli ostatní závodníci, takže se Martin dostal i z mimořádně nešťastné situace, kdy byl zaseknutý kousek pod vrcholem obří písečné duny.

Poslední den a poslední etapa se nesly ve znamení šťastných sedmiček. Posádka týmu MP Sports totiž dojela nejen sedmá v etapě, ale zároveň potvrdila sedmé místo celkově, jen 20 minut před dotírající Toyotou Petera Van Merksteijna. Celkově zvítězil Carlos Sainz na Peugeotu, pro který je to poslední tovární účast na Dakaru a zároveň dovršení hattrick (loni a předloni vyhrál Stephane Peterhansel – letos dosáhnul jen na bramborový post). Gratulujeme!

Titulní fotka: Adam Maršál

Podobné články

Doporučujeme

Další články