fb pixel Marku Wahlbergovi zachránila život kultura: Z rasisty a výtržníka vyrostl v nejlépe placeného herce světa – G.cz
Vyhledávání

Marku Wahlbergovi zachránila život kultura: Z rasisty a výtržníka vyrostl v nejlépe placeného herce světa

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Na kokainu závislý kriminálník, který hází kameny po lidech jiné barvy pleti a roste pro celoživotní kriminál. Tak by se dal krátce popsat Mark Wahlberg, když byl ještě teenager. Drogám propadl už ve třinácti, naštěstí mu jeden z jeho osmi sourozenců včas podal pomocnou ruku. Mark se dal dohromady, začal se věnovat muzice a posléze přesedlal na herectví. To ho dovedlo až ke statusu hollywoodské superstar...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.6.2020, 16:29

Polepšený Marky Mark

Když se narodil, asi málokdo by hádal, že ho v roce 2017 prohlásí za nejlépe placeného herce světa. Mark Wahlberg se narodil 5. června 1971 jako nejmladší z devíti dětí kurýra a bankovní úřednice. Ve 13 letech ho vyrazili ze školy, protože zkusil kokain a velmi rychle se na něm stal závislý. Zajímavostí je, že si Wahlberg školu oficiálně dodělal až v roce 2013.

Na kokain se brzy nabalily další látky. Tehdy jeho starší bratr Donnie narazil na hudebního producenta Marka Starra, který sháněl talentované kluky do chlapecké kapely New Kids on the Block. A zatímco Donnieho to nadchlo, puberťák Mark chtěl raději trávit volný čas s kamarády než zpěvem a nacvičováním choreografií, a tak se na to vykašlal. Zatímco boyband slavil úspěchy, Mark se poflakoval po ulicích, fetoval a oddával se nejrůznějším protizákonným kratochvílím. Když mu bylo 15, situace vyeskalovala incidentem, kdy on a jeho kumpáni honili tři afroamerické děti, házeli po nich kameny a řvali na ně „Zabijte negry!“ O dva roky později Wahlberg napadl Vietnamce a zkopal ho na ulici do bezvědomí a ještě ten samý den jinému muži stejné národnosti vypíchl oko. Dobře, nevypíchl, ale zranil ho a muž na to oko oslepl. To už nešlo přejít jen tak a Mark skončil ve vězení.

Odseděl si ale jen 45 dní, protože Donniemu se bratra zželelo. Zaplatil za něj kauci a dostal ho ven, podmínky ale byly jasné – žádné drogy, žádné nesmysly, žádný rasismus a pěkně sekat latinu. Donnie Marka dokonce vzal do své tehdy už slušně našlápnuté kapely, ale Markovi se nezamlouval jejich hudební styl. Začal si říkat Marky Mark a založil si vlastní bandu Marky Mark and the Funky Bunch. Staly se z nich hvězdy a jejich nejznámější song Good Vibrations se v roce 1991 umístil na prvním místě žebříčku Billboard Hot 100.

Hudba sice Marka vytáhla z problémů, přeci jen ho to ale víc táhlo k herectví. První filmovou roli získal ve filmu Vzbuďte se, vojáci z roku 1994, diváckým úspěchem pak byl thriller Milenec nebo vrah, kde hrál po boku Reese Witherspoon. Kritici ho zase ocenili za ztvárnění pornoherce Dirka Digglera v Hříšných nocích. Ale co dál? Na výběr nejdůležitějších Wahlbergových rolí se podívejte do následující galerie:

Po roce 2000 se herci otevřely dveře k akčním blockbusterům s velkým rozpočtem, a tak neváhal a chopil se příležitosti. Po kasovních trhácích jako Dokonalá bouře nebo Loupež po italsku přišly dva oceňované snímky, Scorseseho Skrytá identita a sportovní snímek Fighter, kde Wahlberg hrál boxera Mickyho Warda. Za první film byl nominován na Oscara pro herce ve vedlejší roli, za druhý na Zlatý glóbus pro herce v hlavní roli.

Posledních deset let se Wahlberg věnuje spíš průměrným, více či méně úspěšným komediím, z nichž nejvýraznější je asi Ted, kde herci sekunduje mluvící plyšák. Tak jak to, že dosáhl na titul nejlépe placeného herce? V roce 2014 se totiž Wahlberg přidal k „transformeří“ franšíze a svou roli si o tři roky později zopakoval. Jinak se ale hodně věnuje rodině, s modelkou Rheaou Durham je od roku 2001. V roce 2009 se vzali a mají spolu čtyři děti. A jak už to tak u polepšených mladistvých výtržníků bývá, na „stará kolena“ herec znovu objevil Boha a stal se praktikujícím katolíkem, k čemuž ho ostatně vychovávali už jeho rodiče.

Zároveň založil Mark Wahlberg Youth Foundation. Že by snaha smazat hříchy mládí? Pravděpodobně ano – v roce 2014 měl herec „koule“ na to požádat o omilostnění, z čehož vznikla velká kontroverze. Herec nikdy veřejně nepřiznal rasový podtext napadení a ani se za něj neomluvil, za což schytal hodně kritiky. Když byla kauza živá, ozvalo se jedno z těch černých dětí, které sjetý pubertální Wahlberg pronásledoval a prohlásilo, že „rasista zůstane rasistou“. Po mediální bouři se hvězda rozhodla žádost o omilostnění stáhnout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články