fb pixel Marie, královna skotská nabízí korektní kostýmní nudu a plešatou Margot Robbie – G.cz
Vyhledávání

Marie, královna skotská nabízí korektní kostýmní nudu a plešatou Margot Robbie

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jak padlo v jednom klasickém dílu Simpsonových, díky královně Alžbětě I. mají britské herečky zajištěny role až do vysokého věku. Další v řadě těch, které panenskou královnu ztvární, je ovšem Australanka Margot Robbie. Ve snímku Marie, královna skotská však, jak ostatně napovídá název, slavná panovnice nebude tou hlavní ženou v centru dění.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.2.2019, 07:53

Dvě královny

Shekhar Kapur pomocí dvou velkofilmů s Cate Blanchett v hlavní roli poměrně velkolepě zmapoval první polovinu života panenské královny Alžběty I. A není sám. Snímků a seriálů různé kvality o zbožňované britské panovnici je mnoho, ale v jejím příběhu bylo zajímavých postav několik. Například Alžbětina sestřenice Marie Stuartovna, katolická hlava Skotska, si vlastní film rovněž zaslouží. No a tak ho taky dostane!

Bylo jí pouhých šest dní, když se po smrti otce stala Marie (Saoirse Ronan) skotskou královnou. V šestnácti přidala díky sňatku titul královny francouzské, ale o dva roky později ovdověla. Osmnáctiletá katolička musela od počátku obhajovat svůj trůn před rebelujícími skotskými klany a protestanty, navíc čelila otevřenému nepřátelství anglické královny Alžběty (Margot Robbie), jejíž vládu odmítala uznat. Averze to byla oboustranná, Alžbětě Marie vadila nejen jako vzpurná rivalka, ale i jako matka budoucího krále Jakuba. Ona totiž Anglii následníka trůnu z různých důvodů dát nedokázala.

Snímek Marie, královna skotská je po kostýmní stránce brilantně vyvedeným záznamem rivality dvou nejznámějších královen v historii Britských ostrovů, která po letech intrik a podlostí vyvrcholila tím, že se jedna rozhoupala zlikvidovat tu druhou jednou provždy.

První ohlasy ale bohužel ukazují, že nic víc film režisérky Josie Rourke nenabízí - jen nudu. "Je to ultra korektní film o ženách, od žen a pro ženy," zní v recenzích a komentářích. To nutně nevidíme jako negativum, ale nic se nesmí přehánět. I v nás upoutávka vzbuzuje dojem, že spíš než o přesné historické drama půjde spíš o doják vysílající vzkaz "i nepřátelé dokážou najít něco, co je spojuje, obzvlášť, když jsou to ženy probíjející se v drsném světě mužů".

Očekáváme tedy suchý počin poplatný aktuálnímu feministickému trendu, ozvláštněný pohledem na "ošklivou" Margot Robbie, což jsem čekali, že se nikdy nestane. Maskéři ji totiž po vzoru skutečné Alžběty I. nechali vyplešatět. Do českých kin film vstoupí 7. února. Hodnocení z filmových databází vypadají následovně: Rotten Tomatoes 62 %, IMDb 6,5/10 a ČSFD 52 %.

A tady se podívejte na dalšího hvězdného chameleona, Christiana Balea.

Podobné články

Doporučujeme

Další články