Českému rybníčku nějaký ucelený seznam zoufale chybí. Při jeho tvorbě jsem se ale setkala s malým, celkem závažným zádrhelem. Nějak se během těch uplynulých let ty mé oblíbené kousky rozplynuly do ztracena. Prostě zmizely nebo leží opuštěné, autoři anonymní. Kde jsou ti lidé, šíleně nadaní magoři, které jsem léta potkávala na různých konvencích? Snad se po tomhle pár z nich vyloupne na světlo světa. Takže prozatím máme spíš z velkého přehledu... takový menší. Neztrácím ale naději, že budu moci jednoho dne v seznamu pokračovat - a proto zde máme prozatím první díl.
Dnes tu pro vás je většina stripových věcí - minulý rok kolega Franz nabral nejlepší české stripovky do svého článku, na který najdete odkaz na konci našeho seznamu - a proto jím zmíněné kousky zde nenaleznete, abychom se zbytečně neopakovali. Ba naopak.
Seznamte se a užívejte sladké prokrastinace.
http://pleach.ic.cz/
Vaše dětská léta strávená u Naruta a Bleache vám znovu připomene
Plíč z hlavy a pera
Karla Osohy. Původně čistá parodie na zmíněné nekonečné mangy protkaná jednoduchým vtipem se zprvu jeví jako jednorázová zábava, ale Plíč ukázal, že spěje trochu dál než k laciným fórkům. Karlova černobílá kresba se stylem postupně mění a zcela vás dostane v akčních scénách. To je totiž vážně paráda. Poznejte svět, kde jen ti nejlepší dokáží bojovat se zlovolným plevelem.
http://biotopia.shy.cz/
Komiksové příběhy mluvících zvířat s esovitě prohnutou páteří, to už tu bylo mnohokrát.
Biotopii ale nechci úplně pohanit. Není sice zcela originální, ale osobité kouzlo přeci jen má - i když ve většině postihne mladší čtenáře. Biotopia je projektem jednoho člověka, přesněji slečny
Jany Růžičkové, Ph.D. studentky zoologie. Na to, že je to projekt o jednom člověku, má celý komiks podle mě skvělou úroveň. Láska k přírodě a všemu živému z něj jen sálá. A Jana je zatraceně talentovaná.
http://letajici.blog.cz/
Vizuál
Komixového doupěte není zrovna světoborný. Ale co autor
Jarda "Altaïr" Jirák neumí nakreslit, to podá velmi dobře slovy. Tématiku má širokou, humor vytříbený, nikoho neurazí. Připomíná mi hodně starší stripovky ve stylu Garfielda. I když k smrti nesnáším Blog.cz, kvůli jeho tvorbě se klidně na ten prokletý web vrátím a budu pro nové díly scrollovat až do nekonečna.
http://www.svetbezjmena.net/
Tenhle projekt je opravdu prehistorie českých webkomiksů - vznikl v roce 2003. A za ta léta se s ním dělo vše možné. Změna vizuálu, počet aktivních autorů, měnil se děj. Naštěstí základ
Světa bez jména zůstal stejný. Fantasy, trochu temnější humor, elfové, obludy, magie... Je to takové retro mého mládí, ke kterému se velmi ráda vracím. Hlavní otrokář (tedy promiňte, autorka)
Veronika "Lysandra" Sýkorová je stále aktivní a Svět bez jména nadále rozšiřuje. Nemohu ani opomenout
Veroniku "Gobloch" Maškovou, povídkovou součást celého projektu, i když před dvěma lety SBJ opustila. Ale vzpomínky zůstanou (hlavně díky třem vydaným sešitům, které schovávám v knihovně).
http://zbrb.shy.cz/
Důkaz toho, že se studentský humor nikdy neomrzí. I když autorka
Fey (předpokládám, že to bude ženského rodu), už na web dlouho nic nehodila, je to zatraceně zábavné. I v tom mizerném provedení.
http://battleowl.nuridius.cz/
Se stripem dnes i skončíme.
Battle Owl, sovička ve vikingském hávu, má co světu sdělit. A jsou to pořádné hlody. Její autoři (
Tomáš Marák a Martin Krcha) s ní mají celkem velký úspěch - na facebookových stránkách pěkných dva tisíce fandů a u Startovače nasbírali slušnou částku pro první vydání knihy. Kdo by neměl rád sovy. Navíc se zhovadilým humorem.
Druhý díl naleznete
ZDE.
Dalších pět nejlepších českých stripů naleznete
zde.