fb pixel Málem skončil na jatkách, nakonec se stal hvězdou dostihů: Legendární kůň Železník jako jediný vyhrál čtyři Velké pardubické – G.cz
Vyhledávání

Málem skončil na jatkách, nakonec se stal hvězdou dostihů: Legendární kůň Železník jako jediný vyhrál čtyři Velké pardubické

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V historii českých dostihů zřejmě neexistoval slavnější kůň než legendární Železník. Spolu se svým žokejem Josefem Váňou tento anglický plnokrevník vyhrál jako jediný čtyřikrát Velkou pardubickou.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.12.2019, 07:00

Z outsidera hvězdou

Nejslavnější kůň v české historii se narodil 29. dubna 1978 v Šamoríně jako jedno ze šesti hříbat ruské klisny Želatiny, jejíž sportovní kariéra nebyla úplně zářná. Oproti tomu Železníkův otec Zigeunersohn patřil ve svém rodném Východním Německu mezi úspěšné plemeníky a řadil se mezi tamější špičku. Když byl Železníkovi jeden rok, zakoupila jej za 120 tisíc korun stáj Agrochemického podniku ve Slavkově u Brna. Chybělo málo a pozdější šampion mohl svou kariéru ukončit již po prvním roce – během jednoho z prvních závodů si Železník v pouhých třech letech při výběhu vážně zranil nohu. Před cestou na jatka ho zachránil trenér Josef Miška, který se o nemocného koně staral tak dlouho, až se vypadávající koleno nakonec uzdravilo.

Přesto byl Železník o rok později, v roce 1982, nabídnut mladému žokejovi jménem Josef Váňa, který tehdy sháněl koně pro svého kolegu. Za směšnou částku 90 tisíc korun byl tak pozdější bezprecedentní vítěz prodán do Kutné Hory. Začátky v novém domově nebyly snadné a prvních několik zápasů Železník skončil na posledních příčkách. Zlom přišel v sezóně roku 1983, kdy ve Velké ceně Slezska podceňovaný kůň zvítězil – o tom, jaké to bylo překvapení, nejlépe vypovídá kurz 32:1, který byl na vítězství Železníka tehdy vypsán. V další sezóně si Železník ještě polepšil a pomalu si získával pověst téměř neporazitelného koně.

Čtyři vítězství

První Velkou pardubickou si mladý talent vyzkoušel již v roce 1985 s amatérským jezdcem Antonínem Novákem a i přes velkou snahu se mu nepodařilo zvítězit. O rok později pak Železník prohrál znovu, ke všemu při nepodařeném skoku shodil Nováka na zem a ten se při pádu zranil. Bylo nutné Železníkovi přidělit nového jezdce, kterým se stal již zmíněný Josef Váňa. Následující Velkou pardubickou roku 1987 duo Železník-Váňa vyhrálo s novým rekordem 9:56,13 a nadaný ryzák byl jmenován Koněm roku. Další dvě Velké pardubické vyhrál Železník s Váňou v sedle s přehledem a stal se teprve šestým koněm v historii závodu, kterému se podařilo zvítězit třikrát za sebou. V roce 1988 pak byl podruhé oceněn jako Kůň roku.

Naděje, že se Železník stane prvním koněm, který vyhraje čtyři pardubické za sebou, se rozplynuly, když se ryzák v roce 1990 dostal do kolize s dalším koněm. Zraky fanoušků se upínaly k Velké pardubické roku 1991. Tu nakonec Železník i přes Váňův pád, který ale okamžitě hbitě naskočil zpět do sedla, vyhrál, a stal se jediným koněm, který čtyřikrát pokořil nejprestižnější český dostihový závod – v tom samém roce pak získal svou poslední cenu Koně roku. I když se již tímto výkonem Železník navždy zapsal do české sportovní historie, pokusil se spolu s Váňou v roce 1992 ještě o páté vítězství – bohužel, vinou demonstrantů za práva koní, kteří závod narušili, došlo na dráze k chaosu a Váňa z ryzáka opět upadl. Jelikož nové pravidlo závodu zakazovalo znovunasednutí na koně, nedokončil Železník svou poslední Velkou pardubickou. Jen několik dní po nepodařeném závodu utrpěl slavný kůň frakturu korunkové kosti v zadní noze a i přes zdárné vyléčení byl Železník poslán do důchodu.

Zbytek života legendární kůň prožil ve stáji ve Světlé Hoře, než byl v roce 2000 převezen do stáje v Malé Morávce u Bruntálu, kde jej častokrát navštěvovali jeho fanoušci. Zde pak Železník 22. prosince 2004 zemřel v požehnaném věku 26 let. Jak mnozí doplňují, v lidských letech se tak tato zvířecí legenda dožila více než stovky...

Podobné články

Doporučujeme

Další články