Magda Vášáryová nám dupla na kuří oko a nastavila zrcadlo: křesťané se ženou do pekla – G.cz
Vyhledávání

Magda Vášáryová nám dupla na kuří oko a nastavila zrcadlo: křesťané se ženou do pekla

Klidná, ale nesmlouvavá Magda Vášáryová rozebrala během sedmi minut naši minulost i současnost na molekuly - a vypadla špína.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 7.10.2015, 15:50

Magda Vášáryová, bývalá herečka a diplomatka, poslankyně Národní rady za Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu, v pondělním vysílání pořadu Události, komentáře krutě „zaťala“ do středoevropské mentality (počínaje ňuňuňu zvířátkovstvím, přes folklórní křesťanství, až po to, co je státník) tak, jak jsem to ještě v těchto končinách od nikoho neslyšel,napsal na svůj facebookový profil Peter Lelovič. Tím upozornil na její vystoupení i tisíce dalších lidí.

Klidná, ale nesmlouvavá, a stále krásná 67letá Magda Vášáryová si v něm nebere servítky a bosýma nohama se prochází - a chvílemi nekompromisně dupe - po slovenské i obecně středoevropské minulosti. Během sedmi minut ji rozebrala na molekuly. A vypadla špína.

Její osobní historii se dá sice také leccos vyčíst – v roce 1977 podepsala antichartu a režim si ji pak hýčkal natolik, že v roce 1988 získala titul zasloužilé umělkyně. Jenomže to nic nemění na tom, že svými odpověďmi moderátorovi pořadu Události, komentáře udeřila na hlavičku celé železářství.

Pokud se k vám její odsouzení středoevropské mentality a postojů v uprchlické krizi ještě nedostalo, shrňme si její nejzásadnější výroky:

_____________________________________________________________________________

„Kdyby u italských břehů přistálo 600 psů, lidé by je chtěli okamžitě zachránit. Uprchlíci je tolik nezajímají.“

„Já mám dnes mailovou schránku zahlcenou asi 250 prosbami, abych hlasovala pro zákon o psech, ale nikdy jsem nedostala 250 mailů, abychom zachránili 60 000 syrských dětí, které putovaly Evropou,“ dodala Vášáryová na úvod. Tím ovšem nahrála chronickým odbočovačům z diskuze, kteří naši solidárnost vůči psům začali okamžitě zpochybňovat. Naši nesolidárnost vůči uprchlíkům kupodivu nezpochybňuje nikdo.

_____________________________________________________________________________

„Toto bude mít nedozírné následky, protože na jedné straně jsme zjistili, že nejsme křesťané. Jednoduše nejsme. Křesťanství bereme jen jako folklór a chodíme do kostela na ospravedlnění našich hříchů. To je všechno, co děláme.“

Zároveň se vysmála naší „pověstné pohostinnosti“. Platí jen jediné – chránit si jen svojí kůži a vykašlat se na ostatní. To bude mít těžké následky. Stejně jako islamizace. Tak, jak radikální islám bude mít velké následky pro náboženství islámské, tak tyto naše postoje budou mít velké následky na naše náboženství křesťanské,“ dodala Vášáryová. Stejně tak můžeme vyměnit pojem křesťanství za humanismus, který v posledních měsících dostává řádně na frak a bývá zesměšňován a opentlován předponou pseudo...

______________________________________________________________________________

Na otázku, jestli boj proti islamizaci nemůže být naopak obranou našich kulturních křesťanských hodnot, odpověděla, že jde o to, co přesně považujeme za svoje hodnoty a za jakých okolností se jich bez mrknutí oka vzdáme: Víme velmi dobře, že jsme ochotni kolaborovat za cokoliv, za jakoukoli malou jistotku vzdáme se čehokoliv a budeme na jedné straně hajlovat s katolickou církví pro fašistický režim a vzápětí zavírat kláštery, zohyzďovat jeptišky a mluvit o tom, že to je tmářství. Musíme si uvědomit, že toho jsme my tady ve střední Evropě schopni.

______________________________________________________________________________

Ve své emotivní řeči se opřela i do svých kolegů – politiků. Důvod jejich zbabělého počínání je podle ní nad slunce jasný. „Vždyť na Slovensku budou volby v březnu, v Polsku budou za dva týdny a vystrašené tetky a strýcové půjdou volit. Ty, kteří jim říkají – nikoho sem nepustíme, nebojte se. Nikoho sem nepustíme, budete tu v bezpečí a všechno bude tak, jako to vždycky bylo,“ parafrázuje Vášáryová přístup nejen slovenských politiků i občanů.

______________________________________________________________________________

„70 % Slováků v nedávném průzkumu řeklo, že tu imigranty nechce,“ kontruje moderátor Událostí, komentářů. „Dovedete si představit situaci, že by politici šli proti většině svého národa?“

„Měli by jít. Tedy alespoň ti politici, kteří chtějí být pro budoucnost a pro historii státníky. Nezlobte se, ale vy Češi máte někoho takového - Masaryka. Musel dokonce emigrovat, protože jste ho chtěli zabít, když se postavil proti všem těm falešným věcem a proti té antisemitské kampani. Jsou věci, kdy se musíte postavit, to se nedá nic dělat. A jen ti lidé, kteří se proti tomu postaví zůstanou v historii jako ti, kteří udělali správnou věc. Takovéhle poučení ve Střední Evropě přece už máme,“ uzavírá Magda Vášáryová.

______________________________________________________________________________

Přátelé Ruska si myslí, že by tetka Vášáryová měla zůstat u herectví a své sebezničující názory si strčit za klobouk.To jsou ovšem ještě relativně něžné reakce těch, kteří její kompaktní názor nesdílejí. Podle „člověka“ jménem Martin Ostrčil je Magda Vášáryová vymatlaná pizda a poslal by na ni 60 000 psů. Někteří její účasti v publicistickém pořadu přisuzují srdeční kolaps jejího partnera Milana Lasicy (který se však stal o 3 dny dříve). Padají ale i slova respektu a uznání. Kdo ovšem možná ještě brzy vyplivne nějaký ten bonmot s příchutí becherovky, je ujo Miloš Zeman, podle kterého má stejný – rozuměj negativní – názor na imigranty 95 % Čechů. Imigrační krize pak podle něj národ nerozděluje, ale naopak spojuje. Je faktem, že nenávist je mocné pouto a v momentě, kdy je nalezen veřejný nepřítel, jsou všichni zbylí přáteli.

Staneme se i my, kteří s ujem Zemanem a jeho "armádou" nesouhlasíme, veřejnými nepřáteli svých bývalých přátel? A jak se vypořádáme s následky, které jsou pro nás momentálně mnohem hmatatelnější než devalvace křesťanství? Jak se vyrovnáme s tím, že jsme přišli o své přátele, kteří mají na imigrantskou krizi jiný názor? Jak se vyrovnáme s pachutí, kterou to v nás zanechá?

Anketa

Souhlasíte s výroky Magdy Vášáryové v pořadu Události, komentáře?

Anketa se načítá...

Co konkrétně si o vystoupení Magdy Vášáryové v pořadu Události, komentáře myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články