fb pixel Made in France: film o terorismu, který Francie znovu strčila do trezoru – G.cz
Vyhledávání

Made in France: film o terorismu, který Francie znovu strčila do trezoru

Snímek o teroristických útocích v Paříži měl jít do kin 18. listopadu. Ne, filmaři nejsou tak rychlí, jen prostě měli tu smůlu, že podobný scénář předpověděli. Dokonce už dvakrát. A jaký je jejich osud? Premiéru jejich filmu opět zrušili!

Václav Rybář
Václav Rybář 14.11.2015, 17:20

Plakáty na Made in France visí po celé Paříži. Snímek úspěšného producenta a scenáristy Nicolase Boukhriefa měl být jednou z hlavních kinopremiér příštího týdne. Vypráví o Samovi, mladém muslimovi a novináři na volné noze, který sepisuje článek o nespokojené mládeži, která ze vzteku i frustrace přichází do kontaktu s různými extrémistickými spolky. A povede se mu infiltrovat vznikající džihádistickou buňku, která připravuje útoky na Paříž.

Je vám to hodně povědomé? Boukhrief natáčel svůj film v roce 2014 a vycházel samozřejmě i z frustrace druhé generace uprchlíků, francouzské mládeže, která sestává z potomků uprchlíků, co se ve Francii usadili před mnoha lety. Jeho thriller zachází v rámci fikce daleko, ale když měl mít premiéru, stalo se něco mnohem horšího, než by Boukhrief dokázal napsat. Jedna z buněk Al-Káidy zaútočila na redakci satiristického plátku Charlie Hebdo. Zbytek všichni víme, ale málokdo tuší, že premiéra snímku byla právě kvůli těmto tragickým událostem odložena.

O deset měsíců později je premiéra Made in France naplánována znovu, tentokrát na 18. listopadu. A dnes je opět potichu zrušena a dokonce se rychle strhávají zmíněné plakáty, které jsou v aktuální atmosféře strachu až příliš palčivým mementem. Boukhrief je tak svoje vizionářství již podruhé trestán. Má však tahle autocenzura smysl? Ruší se premiéra proto, aby ulevila pozůstalým? Nebo se někdo bojí, že by teď producenti snímku přišli k velkým penězům, protože by jejich snímek získal mnohem větší pozornost, než kdyby k osudným útokům nedošlo?

Podle nás by premiéra proběhnout měla. Hezky hrdě a statečně, jedním z hesel dnešního smutného dne je přeci i hashtag #NotAfraid alias Nebojíme se. Stejně jako bylo napjatě očekáváno první vydání Charlie Hebdo po útoku na jeho redakci, stejně by měla být pozornost upřena k Made in France.

Už proto, že Boukhriefův snímek vznikl před oběma útoky a je tak zbaven jakýchkoliv negativních emocí, které přinesou případné budoucí adaptace těchto událostí. Nezavírejme oči před proroky jen proto, že říkají něco, co nechceme slyšet.

Sociální sítě zaplavila vlna podpory celé Francii. Podívejte se na některá z hesel a gest.

Podobné články

Doporučujeme

Další články