Macron u voličů narazil: prezidentův plán na placenou funkci první dámy pobouřil Francouze – G.cz
Vyhledávání

Macron u voličů narazil: prezidentův plán na placenou funkci první dámy pobouřil Francouze

Brigitte a Emmanuel Macronovi jsou považováni za ideální manželský pár. Aby za to ale byla první dáma Francie placena, to už se Francouzům nelíbí.
Zdroj: Profimedia.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron se potýká s prvním výrazným projevem nespokojenosti voličů. Macron tvrdě narazil, když oznámil, že hodlá uzákonit, aby jeho manželka Brigitte byla z titulu první dámy vyplácena ze státního rozpočtu. Ač Francouzi většinou Brigitte Macronovou před prezidentskými volbami za to, že vždy stála po boku svého muže, chválili, idea toho, že by za tuto svou činnost měla být placena z jejich daní, jim ale přijde přes čáru.

Jan Palička
Jan Palička 8.8.2017, 07:47

Ve francouzských prezidentských volbách se pozornost médií i veřejnosti soustředila nejen na vítězného kandidáta Emmanuela Macrona, ale i na jeho manželku Brigitte. Současný prezidentský pár Francie je pozoruhodný hned z několika důvodů. V prvé řadě zaujme věkový rozdíl 24 let, o které je čtyřiašedesátiletá Brigitte Macronová starší než její choť, i jejich životní příběh lásky studenta k učitelce. V druhé řadě většina Francouzů kvitovala, že Brigitte Macronová se své role první dámy ujala se ctí už během kampaně, kdy po celou dobu stála po manželově boku a dávala jasně najevo, že je mu oporou.

Mnozí tvrdili, že to byla právě elegantní Brigitte Macronová, která svému manželovi pomohla volby vyhrát, a prezidentský pár byl dáván všem za příklad harmonického manželství v kontrastu například s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se ke své choti Melanii na veřejnosti chová spíše chladně a šíří se spekulace, že jejich vztah má k ideálu daleko. Dnes je to ale právě Brigitte Macronová, kdo stojí za prvním velkým projevem nesouhlasu Francouzů s kroky Emmanuela Macrona jako prezidenta.

Macron již během kampaně říkal, že pokud vyhraje, vyhrají vlastně oba i s manželkou a že s ní bude při vedení země počítat. Nyní se ukázalo, že svůj slib bere o něco více doslovně, než jsou obyvatelé Francie ochotni skousnout. Macron totiž navrhl, že prosadí zákon, podle kterého by jeho manželka jako první dáma byla považována za osobu v oficiální vládní funkci a jako první dáma by tak pobírala poměrně velkorysý plat. Vidina toho, že manželka prezidenta by měla být vyplácena z jejich daní, na Francouze zapůsobila jako rudý hadr na rozzuřeného býka.

Přes 188 tisíc Francouzů již podepsalo petici, v níž vyjadřují nesouhlas s Macronovým záměrem. Upozorňují na to, že již nyní má první dáma nárok na z veřejných peněz placené asistenty, řidiče a bodyguardy a její převážně ceremoniální a reprezentativní role rozhodně nemůže být považována za práci, za níž by měla být honorována silně nadprůměrnou mzdou. Macronovi navíc obyvatelé Francie vyčítají, že člověk, který slibuje, že zatočí s korupcí a klientelismem a zároveň chce nadělit vlastní manželce takto hodnotnou "trafiku", je jen stěží důvěryhodný.

O vztahu manželů Macronových si více přečtěte tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články