Skinheadi ven!
Bryon Widner býval jednou z nejznámějších postav neonacistické scény na americkém středozápadě. K holým lebkám se přidal ve čtrnácti a v jejich tvrdém jádru strávil dalších 16 let. Přezdívalo se mu Pit Bull, což asi není třeba objasňovat. Je jedním ze zakladatelů indianské neonazi organizace zvané Vinlanders Social Club, která se zformovala v roce 2003 a rychle si získala pověst násilnických extremistů.
O dva roky později se Bryon oženil se svobodnou matkou Julie Larsen, které jeho rasistické sklony příliš nesdílela a navíc otěhotněla a porodila syna. Otcovství, rodina a snad i jakási dospělost Widnera donutila opustit holohlavé kumpány. A to byl problém. Pro nácky byl Bryon zrádce, což mu dávali najevo výhrůžkami, zastrašováním a i fyzickými napadeními. Pro zbytek společnosti byl rasistickými kérkami pomalovaný muž vyvrhelem. Widner z toho upadl do deprese, což děsilo především jeho manželku.
Když Julie zaregistrovala partnerovu poznámku, že si snad "to svinstvo z ksichtu sundá kyselinou", kontaktovala anti-rasistického aktivistu Daryla Lamonta Jenkinse. S jeho pomocí a s přispěním neznámého dárce Bryon podstoupil řadu plastických operací, které mu pomohly jeho nenávistnou minulost smazat. Alespoň její fyzický důkaz.
Příběh, který takříkajíc napsal sám život, si o zfilmování přímo říká. Už v roce 2011 vznikl o Widnerově životě dokument, nyní se látky chopil režisér Guy Nattiv, který se problematice moderních skinheadů ve své tvorbě už jednou věnoval v krátkometrážním počinu Skin. A ačkoliv se jeho aktuální celovečerní hraný film o Widnerovi, kterého hraje Jamie Bell, jmenuje úplně stejně, jiná vazba mezi těma dvěma kousky není.
Zda se Skin objeví v českých kinech, to zatím nevíme. Na filmovém festivalu v Torontu snímek získal Mezinárodní cenu kritiků za zvláštní prezentaci a podle nás vypadá velice dobře! Tohle bychom u nás hodně rádi viděli. Tak (snad) uvidíme.
A mezitím se podívejte na aktuální premiéru týdne: ruský snímek Humorista.