Lumos: Chytrá helma pro blbé cyklisty – G.cz
Vyhledávání

Lumos: Chytrá helma pro blbé cyklisty

Znáte to, ne každý cyklista je nadán ohleduplností a předvídavostí. A právě pro takové je tu kickstarterová kampaň na helmu Lumos. Už na ní přispělo dost lidí, tak snad tuhle pokrývku hlavy budou cyklisté fasovat povinně.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.7.2015, 08:00

Viditelnost cyklistů za každého počasí ve dne v noci se řeší pořád. Blikající LEDky vpředu a vzadu jsou fajn, odrazkové oblečení taktéž, ale ani jedna z dostupných technologií neřeší základní problém - totiž aby řidič věděl, co se cyklista chystá v následujících okamžicích udělat. Automobil řeší komunikaci s okolím pomocí blikačů a svítilen, které reagují na řidičovy podněty, cyklista má akorát svoje ruce, které ale nemusí být za každých okolností vidět. Navíc někdo signalizuje odbočení rázným vztyčením paže do pravého úhlu, jiný jen ledabylým mávnutím do vzduchu, které může být snadno zaměněno za odhánění hmyzu.

Ještě horší než odbočování je pak prudké brždění. Cyklista se často na kole vypořádává s překážkou, kterou by motorista v klidu přejel (a nemluvíme teď přímo o ježcích, myších nebo dalších zvířatech, které pravidelně vídáme naporcovaná podél silnic). Změnu cyklistovy rychlosti ale není snadné rychle zpozorovat ani za jasného slunečného dne, natož v dešti nebo v noci. Parta šikulů z Ameriky naštěstí teď vymyslela helmu, která řeší oba problémy.

Lumos splňuje všechny požadavky amerických i evropských nárazových testů, takže je stejně kvalitní a bezpečná jako libovolná certifikovaná helma, kterou koupíte u nás. A proto taky není levná. Základní model bude stát kolem dvou tisíc, helma na větší hlavy o pár stovek víc. Obojí bude dostupné v dubnu příštího roku, ale pokud chcete svojí helmu co nejdřív, přisypejte tvůrcům na Kickstarter, který během několika hodin překonal stanovenou částku potřebnou na vývoj. Pokud ji ještě znásobí, je možné, že se výroba urychlí. A vy dostanete helmu mezi prvními.

Co je tajemstvím Lumosu? Nic primitivnějšího než několik barevných LED diod simulujících komunikaci, které rozumí každý majitel řidičáku. Odbočujete? Bezdrátové tlačítko na vašich řidítkách rozbliká levou nebo pravou šipku. Brzdíte? Senzor za pár dolarů snadno vycítí změnu dopředné rychlosti a zapne ekvivalent třetího brzdového světla na týlu vaší helmy. A pokud nebrzdíte, červené diody vzadu na helmě tvoří výstražný trojúhelník, to aby si vás každý řidič všimnul už z dálky. Za každých okolností tak bude jasné, co děláte nebo se chytáte udělat. A ušetříte i za přední svítilnu, protože v kšiltu helmy jsou zabudované LED s bílým světlem.

Helma je vodotěsná a její baterie vydrží cca čtyři hodiny plného používání. Zatím jsou k dispozici pouze bílé a černé verze, ale autoři slibují mnoho barevných variant. Tak nebuďte blbí a pořiďte si kromě chytrého telefonu i chytrou helmu. Ostatním účastníkům provozu uděláte určitě radost.

Cyklistika ve městě občas může být o život, proto jsou helmy potřeba. Stejně jako vzájemná ohleduplnost. Co si o tom myslí Ivan Brezina?

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu