Luďan z Mostu! se přestěhuje do Zlína: Promění se v legendárního obuvníka Baťu

Obrázek uživatele vaclav.roman
03.04.2019, 12:35

V roce 2021 si připomeneme 145. výročí od narození krále obuvi Tomáše Bati, a když všechno klapne, budeme při té příležitosti moct zajít do kina na historický film, který chystá producent Adam Dvořák. Do hlavní role československého podnikatele století byl obsazen Martin Hoffman, který se tak z Mostu bude stěhovat do Zlína.

Baťa ve filmu

Producent a střihač Adam Dvořák, který stojí za filmy Lidice, Bobule či Rafťáci, se chce pustit do zpracování části životního příběhu našeho neznámějšího podnikatele. Režie se ujme Jan Pachtl, se kterým už Dvořák několikrát spolupracoval, například na krimi o kontroverzním podnikateli Radovanu Krejčířovi Gangster KA.

Velký historický projekt, jehož rozpočet se má pohybovat okolo 85 milionů korun, se má věnovat těžkým začátkům obuvnické firmy. Scénář Petra Boka se odehrává v rozmezí let 1904 až 1924, tedy v době, když už je firma zavedená a vyrábí slavné baťovky, ale stále bojuje o přežití. Zlínský rodák se po návratu z USA snaží zavádět nové metody řízení práce a buduje obuvnické impérium.

V hlavní roli Martin Hofmann

Novátorského podnikatele bude ve snímku, který se má natáčet příští rok, hrát Luďan ze seriálu Most! - Martin Hofmann. V současné době je projekt ve stádiu příprav a plánování. Například je třeba vymyslet, jak ztvárnit rozmach automobilismu a letectví a jak vytvořit dobovou kulisu tehdejšího Zlína.

Tvůrci stojí před velkou výzvou. Dvořák si klade za cíl zpřístupnit historickou látku široké veřejnosti. Baťa jako podnikatel i značka jsou známi nejen mnoha generacím u nás, ale i v zahraničí.

Obuvnickou firmu Baťa založil Tomáš Baťa spolu se svými dvěma sourozenci dne 21. září 1894 ve Zlíně. V počátcích stál podnik před bankrotem, který se však podařilo odvrátit. V roce 1897 se začaly vyrábět lehké plátěné boty a úroveň a prosperita podniku se začala zlepšovat. Tomáš Baťa postupně vytvořil rozsáhlý komplex výroby a stal se nekorunovaným králem obuvi. Jeho podnikatelské postupy byly na svou dobu revoluční.

Podnikatel století

Fenomenální československý podnikatel byl v roce 2018 vyhlášen největší podnikatelskou osobností za posledních 100 let. Této pocty se mu dostalo od podnikatelů z Hospodářské komory, jejíž prezident Vladimír Dlouhý poznamenal: "Baťa značně předběhl svou dobu. Proslul nejen originálními metodami řízení, výroby a obchodu, ale i třeba tím, že vytvořil dílny a oddělení, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení.“

Baťa své zaměstnance vzdělával, proměnil Zlín a díky značce Baťa se významně podílel na rozšíření dobrého renomé československých výrobků do celého světa, na kterém dnes Češi i Slováci stále mohou v zahraničí stavět.

A zde si můžete přečíst o tom, že Marie Terezie se vrátí ve dvou nových dílech: Jejího manžela bude opět hrát Vojta Kotek. Natáčení druhé série o životě této panovnice už je v plném proudu.


Komentáře

Doporučeno pro vás