Lotyšsko je země nabušená kvalitou: nejlepší věci pořídíte v Rize na tržnici v hangárech po zeppelinech – G.cz
Vyhledávání

Lotyšsko je země nabušená kvalitou: nejlepší věci pořídíte v Rize na tržnici v hangárech po zeppelinech

Masu a řeznickým i uzenářským produktům je věnována celá jedna hala Ráj pro milovníky čerstvého kyselého zelí a nakládané zeleniny Kde jsou sušené ryby, musí být i ty čerstvé, a samozřejmě taky kaviár  Nakládané okurky na desítky způsobů. A kdo nemá rád okurky, dá si nakládaný česnek. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Centrální tržiště v Rize je pádný důkaz místo prázdných slov, že i v malé zemi se dají dělat velké věci.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 27.4.2018, 16:28

Cestami se člověk učí. Konkrétně třeba to, že je u nás ve srovnání s v mnohém jiném (ne)srovnatelnými zeměmi jako Rumunsko, Maďarsko, Polsko či Pobaltí znatelně méně tržišť a obchodů s potravinami, které nabízejí neošizený farmářský, správně česky „sedlácký“ či „selský“, tedy venkovský originál. Snad všude jinde než u nás je k sehnání daleko vyšší kvalita v daleko větší šíři.

Že jsme malá země, v níž není prostor pro více kvalitních řetězců? A co třeba již zmíněné Maďarsko či Rumunsko, kde si vedle sebe ‚vesele‘ konkurují supermarkety Billa, Real, Carrefour, Cora, Auchan...? A které navíc kromě produktů nadnárodních značek mají velké množství prodejní plochy zaplněné lokálními produkty? Inu, musejí, protože přímo před nimi provozují během téměř celého roku své stánky další místní prodejci a producenti. Ano, Maďarsko i Rumunsko jsou více na jihu, a mají tudíž hojnější úrodu.

Jenže co potom takové Lotyšsko a Riga ležící z našeho pohledu na dalekém severu, tedy země pětkrát menší než Česko s hlavním městem polovičním než Praha? Názorně to spatříte v místní unikátní obří tržnici Rīgas Centrāltirgus. Už sama geneze tohoto tržiště je pozoruhodná. Její základ totiž tvoří prvoválečné hangáry pro montáž, výrobu a ‚ustájení‘ vzducholodí Zeppelin. Na něj pak ve 20. letech navázal záměr radních přesunout tradiční, leč svou velikostí, umístěním i hygienickými podmínkami již nevyhovující městské trhy do nových prostor. Někdejší hangáry tak byly přeměněny za použití neoklasicistních a secesních prvků na tržnici, která se stala stejně legendární, jako byly kdysi obří vzducholodě.

V pěti pavilonech, z nichž každý je určen pro jiný typ produktů, nabízejí na ploše téměř čtyřikrát větší než Průmyslový palác pražského výstaviště v Holešovicích své zboží soukromí prodejci a producenti ve víc než třech tisících stáncích. Ovoce a zelenina, maso a ryby, houby a další jedlé produkty v syrových i nakládaných úpravách, takže je zde vlastně celoročně všechno čerstvé a hlavně lokální, ve smyslu lotyšské, pobalské, ruské či skandinávské. Můžete se tu toulat, obhlížet, ochutnávat a nakupovat třeba celý den. Pokud zrovna nevyrazíte na víkendový výlet do Rigy, rozhodně si tu udělejte zastávku třeba na cestě z Petrohradu do Pobaltí.

A tady se ještě mrkněte na 11 jednoduchých tipů, jak cestovat jinak: žádný nervy, hlavně relax.

Podobné články

Doporučujeme

Další články