fb pixel Lež jako věž! „Globální oteplování nás zabije,“ přehánějí ekologisté. – G.cz
Vyhledávání

Lež jako věž! „Globální oteplování nás zabije,“ přehánějí ekologisté.

… a kdo lže, ten krade.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 3.1.2016, 13:50

Na webu Bored Panda jsem objevil děsivé fotky jakéhosi Won Wonga s názvem „Moje přítelkyně mne přesvědčila, abych šel lovit bouře“.

Chlubí se na nich jakýmsi projektem proti globálnímu oteplování, spočívajícím v dokumentování extrémních projevů počasí. Prý je jich pořád víc. Skupinka ekologických nadšenců se proto bouře vydala fotografovat do sedmi států USA. Přitom inscenovala různé běžné situace každodenního života, kdy si hrůzné globální oteplování neuvědomujeme. Tvrdí oni...

Fotky se v nás promyšleně snaží vzbudit pocit ohrožení. Podle zastánců teorie globálního oteplování způsobeného lidmi (AGW neboli Anthropogenic Global Warming) je totiž právě nárůst extrémních projevů počasí jednou z největších hrozeb, které jsme vytvořili. Bouře, tornáda, krupobití, povodně a další klimatické jevy jsou prý čím dál častější. Podle aktivistického Worldwatch Institute je to dobře vidět třeba na způsobených škodách – v 90. letech prý byly více než pětkrát vyšší než v předcházející dekádě.

Bylo by to děsivé – kdyby to ovšem byla pravda. To, co vidíte na fotkách, je ale manipulativní snaha vystrašit nás neexistujícím rizikem. Globální oteplování ve skutečnosti žádný nárůst extrémních klimatických jevů nezpůsobuje. Zpráva Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) nenašla žádnou změnu ve frekvenci tornád, bouří a krupovití. Munich RE (jedna z největších světových pojišťoven) uvádí, že u přírodních rizik nelze doložit žádný stoupající trend. Vyšší pojistné plnění je trochu tragikomicky pohým důsledkem faktu, že se lidé prostě víc pojišťují.

Další studie dokazují, že za větší rozsah přírodních katastrof nemohou klimatické, ale sociální změny. Se zvyšující se populační hustotou se lidé prostě tlačí i na nebezpečná místa. Příkladem mohou být třeba chatové kolonie v záplavových nivách českých řek, zničené povodněmi v srpnu 2002.

Asi největší ránu „prodavačům Apokalypsy“ zasadil Bjørn Lomborg, dánský profesor statistiky, který se dlouhodobě zabývá analýzou ekonomických dopadů změn životního prostředí. Kromě známé knihy Skeptický ekolog (česky 2007) publikoval v americkém Washington Post článek s názvem „Neobviňujme klimatickou změnu z extrémního počasí“. Podrobně v něm vysvětluje, že obavy z nárůstu nemají žádný vědecký podklad. Z klimatologických studií třeba plyne, že globální oteplování znamená paradoxně méně hurikánů a cyklonů, méně úmrtí v důsledku mrazů, méně povodní… Prostě přesný opak, než se nám snaží namluvit klimatičtí alarmisté.

Lomborg přitom odkazuje třeba na studii, publikovanou asi nejprestižnějším světovým vědeckým časopisem Nature. Její autoři dokazují, že výskyt extrémních klimatických jevů je od roku 1960 konstantní a že v budoucnu bude se zvyšující se koncentrací skleníkových plynů v ovzduší paradoxně klesat.

„Je pochopitelné, že spousta lidí s dobrými úmysly chce silnější akci proti globálnímu oteplování,“ píše Lomborg. „Aby si získali pozornost, zkoušejí využít mem extrémního počasí. Ale alarmismus a panikářství je jen zřídka tím nejlepšém nástrojem pro přijetí správných politických řešení. Tvrzení, že globální oteplování způsobuje extrémní počasí, musí být odmítnuto.

Stejně, jako takhle hloupá a nesmyslná zelená propaganda:

Anketa

Bojíte se globálního oteplování?

Anketa se načítá...

A zde se ještě podívejte na 34 otázek a odpovědí o tom, že nás ve skutečnosti čeká nejspíš globální ochlazování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články