fb pixel Letecká havárie nad kanálem La Manche: Rodinám zmizelých hokejistů dělala StB ze života peklo – G.cz
Vyhledávání

Letecká havárie nad kanálem La Manche: Rodinám zmizelých hokejistů dělala StB ze života peklo

Zdroj: wikipedia

Tento týden to bylo 75 let od letecké havárie československých reprezentačních hokejistů, kteří 8. listopadu 1948 během přeletu z Paříže do Londýna zmizeli nad Lamanšským průlivem. Posádka zahrnovala pilota Narbonna, radiotelegrafistu a šest československých hokejových reprezentantů včetně Zdeňka Jarkovského, Miloslava Pokorného, Vilibalda Šťovíka, Zdeňka Švarce, Ladislava Tráojka a Karla Stibora. StB po letecké katastrofě podezřívala zmizelé hokejisty z emigrace, a dokonce vyšetřovala jejich rodiny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 8.11.2023, 15:25

Hokejové soustředění, ze kterého se nevrátilo 6 hráčů

Celá událost začala několik dní před katastrofou, kdy československé reprezentační mužstvo letělo na soustředění do Francie a Velké Británie, kde se mělo připravovat na Mistrovství světa v ledním hokeji 1949. To se konalo ve Švédsku. Jelikož měli hráči problémy s pasy, tak se někteří z nich museli vypravit na cestu až v den prvního přípravného zápasu. Kvůli zmatkům s přeletem z Paříže do Londýna však nemohla československá výprava odletět v kompletní sestavě. Někteří z nich navíc ještě nedorazili ani do Paříže a jiní museli čekat kvůli udělení víz.

Celkem se tedy jednalo o šest čekajících hokejistů, o které se mezitím staralo velvyslanectví. V pondělí 8. listopadu se konečně hráči dočkali a byl jim domluven zvláštní letoun značky Beechcraft. Mezitím na ně v Londýně čekal zbytek hráčů, kterým kromě zbytku týmu mělo přiletět i hokejové vybavení. Dvoumotorový letoun vyrazil z letiště Le Bourget, jež bylo zahalené mlhou, lehce před 17. hodinou. Počasí se však neustále zhoršovalo. Poslední hlášení podala letecká posádka zhruba hodinu po startu kdesi v okolí Le Mans. Od té doby bylo letadlo nezvěstné.

Od úterý 9. listopadu započalo pátrání. Nejprve se hledalo ve vzduchu a posléze i za pomocí britských lodí. Vedení československé reprezentace se vrátilo se zbylými hráči zpět domů, ačkoliv jim zbývalo odehrát ještě dalších 5 zápasů. Po několika dnech pátrání bylo nalezeno tělo pilota havarovaného letadla. Samotné letadlo však nikdy nebylo nalezeno.

V tehdejším Československu se šířily zvěsti, že letadlo nehavarovalo a hokejisté měli v plánu emigrovat do Velké Británie. Šestice ztracených hokejistů však nevědomě způsobila problémy svým rodinám, jelikož StB dlouhé roky vyslýchala jejich příbuzné z podezření z emigrace.

Celá událost však poznamenala celý svět hokeje, jelikož se jednalo o důležité hráče, kteří lize i reprezentaci chyběli. Mezi zmizelými hráči totiž byli několikanásobní mistři světa a stříbrní olympionici.

A zde Trojan dotočil film o šéfovi rozvědky Tomanovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články